שאלות ותשובות בנושא נהגים | בטיחות בדרכים - Ask רלב"ד
חיפוש

נהגים

תצוגת רשימה תצוגה מורחבת

שיטת הניקוד היא שיטה לניהול נהגים המורשעים בעבירות תעבורה, אשר נועדה להרתעה מביצוע עבירות תנועה ומניעת לקיחת סיכונים

כדי למזער את ההשפעה ולהפחית את הסיכון לפציעת "צליפת שוט", יש להקפיד על אופן הישיבה כמתואר.

ישנם מספר אמצעים לניטור הנהיגה שיכולים לסייע להורים לעקוב אחר התנהגות הנהיגה שלהם ולקדם הרגלי נהיגה בטוחים.

רישיון אפור הוא השם הניתן לרישיון לנהיגה ספורטיבית בכלי רכב המיועדים לתחרויות ולמרוצים.

פניית פרסה מותרת רק במקרים שבהם יש שילוט המאפשר אותה, או בהיעדר שילוט האוסר פניית פרסה.

סטייה מן הנתיב בלי תכנון מוקדם ואיתות עלולים לסכן את עוברי הדרך האחרים, והיא עבירה שאפשר לקבל עליה קנס או עונשים חמורים יותר אם היא גרמה לתאונת דרכים.

פונקציה של הרכב שאפשר להשתמש בה רק לנסיעות קצרות ואיטיות ולמטרות תחבורה, בעיקר לכניסה לחנייה או ליציאה ממנה. נסיעה לאחור עלולה להיות מסוכנת בגלל הראות המוגבלת של הנהג ולכן יש לנקוט אמצעי זהירות רבים כדי להימנע מתאונות ומנזקים.

אחד הסימנים שמשתמשים בהם לשמירה על סדר בתנועה ומניעת תאונות, משמש כמחסום פיזי בין הנוהגים בכיווני תנועה שונים.

מצלמה המוצבת ליד רמזורים כדי לתעד אנשים שאינם מצייתים לחוקי הבטיחות בדרכים וחוצים את הכביש, את הצומת או את מסילת הברזל ברמזור אדום.

נהיגה במהירות מופרזת מקטינה את זמן התגובה של הנהג ומגדילה את מרחק הבלימה של הרכב, ובמקרים מסוימים היא עלולה לגרום לתאונות.

הימנעות מבלבול בין דוושת התאוצה (דוושת הגז) לדוושת הבלם היא חיונית לנהיגה בטוחה. להלן מספר טיפים שעוזרים להבדיל בין שתי הדוושות.

כחלק מהטקסים הממלכתיים, בימי הזיכרון בישראל נהוג לשמוע צפירה שמטרתה לעצור את שגרת היום-יום ולהתייחד עם זכר הנופלים. איך עוצרים בצורה בטוחה?

למרות שאין התייחסות ספציפית בתקנות בנושא, קיים היגיון באיתות שמאלה בתוך הכיכר, כדי לסמן לנהגים אחרים שאתה ממשיך בנסיעה בכיכר.

לנהגי משאיות ואוטובוסים קשה יותר להבחין בכם, הולכי רגל החוצים את הכביש, בגלל "השטחים המתים" - שטחים הנסתרים מעיני הנהג מנקודת מושבו בכלי הרכב הכבד.

כדאי להיזהר במיוחד כשאתם נוהגים ליד משאיות ואוטובוסים, בגלל השטחים המתים המסתירים לנהגי הרכבים הכבדים את שדה הראיה.

אלומת האורות הנמוכים ברכב מכוונת כדי להאיר את הדרך בצורה מיטבית מבלי לסנוור את הרכב הנוסע מלפנים או את הרכבים המגיעים ממול. זווית האלומה נבדקת במבחני הרישוי השנתיים ומכוונת במידת הצורך.

ישנם כמה סוגים של בלמי יד בכלי רכב, פירוט ודוגמאות בדף זה.

הדריכה/משיכה של בלם היד (המכונה הנדברקס, בלם חניה או בלם חירום) בזמן חניית הרכב חשובה מכמה סיבות שמפורטות כאן.

בישראל, כל רכב משנת היצור 1988 ומעלה, חייבים בהתקנה של פנס ערפל אחורי אחד או שניים, שמאיר באדום.

תמרור ס-11 יוצב רק בצומת בו קיים לחצן "דרישה" (תמונה בתגובות) לצד רמזור להולכי רגל, שבהתאמה מתחלף לירוק רק לאחר שלוחצים על הלחצן.

ציון מהירות בעיגול אדום, קו אלכסוני על ציון מהירות, מהירות בלבן על רקע כחול, עצור.

להולכי רגל החוצים מעבר חצייה, להולכי רגל שנמצאים על מדרכה ונראה שבכוונתם לעבור מעבר חציה, וכן גם במקרה בו בנתיב אחר רכב האט או עצר לפני מעבר החציה.

זכות קְדימה היא זכות שעל נוהגים ברכב לתת למשתמשים אחרים בדרך. בתקנות התעבורה מצוינים הכללים המסדירים את עדיפויות הכניסה לדרך כדי למנוע התנגשות.

השתלמות חובה, אשר אי ביצועה יביא לכך שרישיונו של נהג יותלה תוך שישה חודשים מיום שנמסרה ההודעה לנהג.

משמעות "פלוס" כוללת את הנהג. "+2" הם נהג ונוסע אחד לפחות, ו-"+3" הם נהג ושני נוסעים לפחות.

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים זמין עבור הציבור למתן מענה בנושאים שונים כגון: מידע, המלצות, רעיונות או הצעות בנושאי תפקוד המשרד ומדיניותו.
כל פניה שונה במהותה ולכן ניתן להפנות אותה ישירות לממונים על מסירת מידע לציבור באגף המתאים במשרד התחבורה.

בדומה לדגימת נשיפה המעידה על רמת האלכוהול בדם של נהג "שיכור", לאחרונה נכנסה לתקוף דגימה שביכולתה לזהות נהיגה תחת השפעת סם מסוכן. כנסו לפוסט לקריאה מורחבת בנושא ...

חל איסור לנהוג תחת השפעת קנאביס או כל סם מסוכן אחר! כנסו לפוסט וקראו כיצד עישון או צריכת קנביס בדרכים אחרות משפיעות על יכולות הנהיגה שלכם.

מנה של אלכוהול יכולה להיות כוסית או שוט ולעיתים אפילו פחות מכך, כיוון שיש כל כך הרבה מרכיבים בלתי תלויים כמו גיל, משקל וכו' לא ניתן לקבוע במדויק מהי כמות של מנה. לכן אם שותים לא נוהגים, אפילו לא טיפה.

אכיפה בנושא נהיגה תחת השפעת אלכוהול היא מהחמורות ביותר, שוטר רשאי לבצע בדיקת ינשוף גם ללא חשד סביר כי הנבדק נוהג שיכור. לקריאה מורחבת בנושא היכנסו לפוסט.

בדיקת ינשוף היא דגימת אוויר שמטרתה לקבוע אם אדם נוהג "שיכור" לאחר שתיית אלכוהול. כנסו לפוסט לקריאה מורחבת בנושא.

אלכוהול משפיע על מגוון רחב של כישורי נהיגה, בנוסף נהיגה תחת השפעת אלכוהול יכולה לגרור התנהגויות נוספות שיכולות לסכן את הנהג ויושבי הרכב. לקריאה בהרחבה היכנסו לפוסט.

כמובן שתלוי איזה תרופה נלקחה, חשוב לקרוא את העלון לצרכן לפני לקיחת התרופה אם בכוונתך לנהוג. כנסו לכתבה וקראו את הפרטים המלאים בנושא.

יש ארבעה כללים מרכזיים לבדיקה האם התרופה שלקחת מוגדרת כסם מסוכן, כנסו לכתבה המלאה וקראו עוד בנושא.