שאלות ותשובות בנושא מהירות נסיעה | בטיחות בדרכים - Ask רלב"ד
חיפוש

מהירות נסיעה

תצוגת רשימה תצוגה מורחבת

מהירות מופרזת מגבירה את הסיכוי להתרחשותה של תאונת דרכים, ומגבירה את חומרת הפגיעה במקרה של תאונה. בישראל, נהיגה במהירות מופרזת היא נורמה והיא מעורבת בגרימתן של 30% מסך כל תאונות הדרכים הקטלניות.
לפניכם מידע מעמיק בנושא מהירות הנסיעה, טיפים וכללי בטיחות לנהיגה בטוחה.
תזכרו שכל קמ"ש שאתם מורידים מהמהירות יכול להציל חיים.

שיטת הניקוד היא שיטה לניהול נהגים המורשעים בעבירות תעבורה, אשר נועדה להרתעה מביצוע עבירות תנועה ומניעת לקיחת סיכונים

עצירה שצריכה לקרות בזמן ובמרחק הקצרים ביותר לפי הנסיבות, ועל אף נחיצותה להימנע מתאונה היא עדיין יכולה להסב נזק לרכבים ולנוסעים בהם.

מצלמה המוצבת ליד רמזורים כדי לתעד אנשים שאינם מצייתים לחוקי הבטיחות בדרכים וחוצים את הכביש, את הצומת או את מסילת הברזל ברמזור אדום.

נהיגה במהירות מופרזת מקטינה את זמן התגובה של הנהג ומגדילה את מרחק הבלימה של הרכב, ובמקרים מסוימים היא עלולה לגרום לתאונות.

נסיעה במהירות גבוהה נתפסת כאמצעי לחסוך בזמן הנסיעה. אלא שהרווח בחיסכון בזמן הוא מזערי, במיוחד בכבישי ישראל שמרחקי הנסיעה בה אינם גדולים, ובמיוחד לאור הסכנות הטמונות בנהיגה במהירות מופרזת.

המוח של הנהג צריך לעבד את המידע שמגיע מהכביש כדי לקבל החלטות, בהתאם למהירות הנסיעה נקבע היכולת של הנהג להגיב בזמן ובצורה נכונה לאירועים ושינויים בדרך. כנסו לעמוד התוכן כדי להבין מהו מרחק תגובה ומרחק בלימה.

הסיכוי למעורבות בתאונה עולה עם העלייה במהירות (כאשר כל שאר התנאים שווים)

משטרת ישראל אוכפת את הגבלות המהירות באמצעים שונים ומגוונים: מצלמות א'3, ממל"זים, מד מהירות "דבורה". היכנסו לכתבה ללמוד על המכשירים השונים, שיטת המדידה וסוג העבירה.

המהירות בכביש נקבעת על ידי מהנדסי תנועה ומחושבת על בסיס פרמטרים רבים בהתאם לחוקי הפיזיקה. קביעת המהירות המקסימלית שומרת על האיזון הטוב ביותר בין הזרימה המיטבית של התנועה לבטיחות הנוסעים

הנהג מווסת את מהירות הנסיעה באמצעות דוושות ההאצה והבלימה ובמקרה הצורך על ידי החלפת הילוכים

קיימים כמה סוגי מערכות ברמות שונות (Speed Assistance System), המתריעות ו/או מגבילות את מהירות הנסיעה:

מרחק עצירה הוא המרחק הכולל שרכב עובר מהרגע שבו הנהג או הנהגת הבחינו בצורך לעצור ועד לעצירתו המוחלטת של הרכב

את המהירות המותרת בכביש ניתן ללמוד בכמה אמצעים: