מהי המהירות המרבית המותרת לרכב נוסעים פרטי בדרך עירונית | Ask רלב"ד
חיפוש

מהי המהירות המרבית המותרת לרכב נוסעים פרטי בדרך עירונית (אם אין תמרור המורה אחרת)?

כל נהגי ישראל מכירים מקרוב את המהירות המותרת בכבישי המדינה השונים. קיימים הבדלים במהירות המירבית המותרת בכביש עירוני לבין המהירות המותרת בכביש בין עירוני. הגבלת מהירות היא אחת הדרכים להבטיח את בטיחות משתמשי הדרך וכן מהווה נושא חשוב בתכנון תחבורה ותכנון עירוני. לנהגים לא תמיד פשוט להבין מהי המהירות המותרת בדרך מסוימת, חריגה ממהירות מותרת היא עבירה על החוק שעשויה לגרור צבירת נקודות וקנסות וכמובן פגיעה בבטיחותכם.

מהי חשיבות השמירה על המהירות המותרת?

הסיבה הראשונה והמרכזית בגינה שמירה על המהירות המותרת היא כל כך חשובה היא בטיחות. למהירות נסיעה יש קשר הדוק עם התרחשות תאונות דרכים וכן עם רמת החומרה שלהן, כאשר ככל שהמהירות עולה כך הפגיעה הצפויה חמורה יותר. הפגיעה שנלקחת בחשבון היא הפגיעה בכם כמי שנמצאים ברכב, כלומר נהג ונוסעים, וכן יתר משתמשי הדרך כמו נהגים אחרים, רוכבי אופניים, הולכי רגל וכדומה.

לכן, המהירות המותרת נקבעת בין השאר בהתאם לרמת ההפרדה הרצויה בין רכבים פרטיים לשאר משתמשי הדרך והמרחק המקסימלי הקיים ביניהם בתוואי שטח מסוים. ככל שהשימוש בדרך מערב משתמשים מסוגים רבים יותר וכולל משתמשים רכים כמו הולכי רגל ורוכבי אופניים,כך ישנה מגבלה הדוקה יותר על המהירות המותרת. שמירה על מהירות המתאימה לנסיעה ברחוב או הדרך בה אתם נוהגים חשובה לאיכות המרחב בו אתם חיים, שכן בסופו של דבר כולנו גם הולכי רגל בשלב כזה או אחר, וכולנו מכירים הולכי רגל בעצמנו.

המהירות המותרת בתוך העיר

ברחובות ובדרכים עירוניות ישנן שלוש סוגי מהירויות מותרות.

הסוג הראשון הוא אזורים ממותני תנועה, בהם המהירות המותרת היא עד 30 קמ"ש. מהירות זו אופיינית לשכונות מגורים ורחובות צרים בהם נעשה שימוש מסיבי על ידי משתמשי דרך נוספים. במידה ואתם נכנסים לאזור בו סביר שיש הגבלה כזו, חשוב לחפש את התמרורים ולהישמע להם.

הסוג השני של מהירות מותרת היא מהירות עד 50 קמ"ש, וזוהי באופן כללי המהירות האופיינית לעיר, בהיעדר תמרור המורה אחרת זוהי המהירות המותרת. בערים מסוימות שודרגו דרכים והורחבו כבישים, ובהם מותרת מהירות של עד 70 קמ"ש. חשוב לחפש תמרורים המורים על מהירות זו, ולקחת בחשבון שהתמרור תקף עד הצומת הקרובה.

מלבד הציות לתמרורים, חשוב להפעיל היגיון ושיקול דעת ולהגביל את עצמכם במקרה הצורך גם אם אין תמרור המורה על כך. למשל, ברחובות צרים או כאשר יש בורות בכביש, הגבילו את מהירותכם גם מתחת למהירות המותרת.

איך אני יודע מה המהירות המותרת בכביש?

את המהירות המותרת בכביש ניתן לגלות בכמה אמצעים:

  • חוקי התנועה – על פי חוקי התנועה לכל אזור נסיעה ישנה מהירות מירבית מסוימת במידה ואין תמרור שמצביע אחרת.
  • תמרורים – האמצעי האמין ביותר לידיעת המהירות המותרת הוא התמרור המוצב בפועל בכביש.
  • חיווי והתראה ממערכת זיהוי תמרורים של הרכב למשל, מובילאיי.
  • חיווי והתראה ממערכת הניווט על סמך מפה דיגיטלית למשל, waze.
  • לעיתים, עקב מקרים מיוחדים כמו עבודות בכביש, המהירות מוגבלת ע"י תמרור זמני המורה על כך.
נהיגה ללא רישיון

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך:

רגל בנעל חומה לוחצת על דוושת גז

איך לא הורסים את הברקסים?

שימוש בבלמי הרכב שוחק את רפידות וצלחות הבלימה ("דיסקות"). נהיגה מתונה, שבה הנהג מתחיל בהאטה בזמן הנכון על ידי הרפיה