שאלות ותשובות בנושא הכרת הרכב | בטיחות בדרכים - Ask רלב"ד
חיפוש

הכרת הרכב

תצוגת רשימה תצוגה מורחבת

תפעול נכון של כלי הרכב והכרת דרכי פעילותו, הפונקציונליות ואופני השימוש, יכולים להועיל רבות לנהג ולנוסעים שלצידו.

מעבר לשמירה על הכלי, חיסכון בדלק ומניעת בלאי מיותר של המכונה, הרי שהחיסכון העיקרי שיכול להיווצר הוא בחיי אדם.

הכירו את כלי הרכב שלכם, שמרו על עצמכם בדרכים.

זמן הלילה – הזמן שבו אין אור טבעי וצריך להשתמש בפנסים ובתאורה מלאכותית כדי להאיר את הדרך ולנסוע בבטחה. הזמן המוגדר לזמן תאורה הוא רבע שעה משקיעת השמש ועד רבע שעה לפני זריחתה ביום שלמחרת.

עצירה שצריכה לקרות בזמן ובמרחק הקצרים ביותר לפי הנסיבות, ועל אף נחיצותה להימנע מתאונה היא עדיין יכולה להסב נזק לרכבים ולנוסעים בהם.

קיימים 6 סוגים נפוצים של כריות אוויר ברכבים.

אם לא ניתן להניע את הרכב, יש לוודא אם הבעיה נעוצה במצבר הרכב או ברכיב אחר. אפשר להניע עם כבלים מרכב אחר או עם מטען נייד (מצבר חיצוני).

הימנעות מבלבול בין דוושת התאוצה (דוושת הגז) לדוושת הבלם היא חיונית לנהיגה בטוחה. להלן מספר טיפים שעוזרים להבדיל בין שתי הדוושות.

ישנם כמה סוגים של בלמי יד בכלי רכב, פירוט ודוגמאות בדף זה.

הדריכה/משיכה של בלם היד (המכונה הנדברקס, בלם חניה או בלם חירום) בזמן חניית הרכב חשובה מכמה סיבות שמפורטות כאן.

יש לעיין תמיד בהוראות יצרן הרכב לדרישות והמלצות טעינה ספציפיות. להלן מספר כללים לטעינה בטוחה.

לנתק מיד את כבל הטעינה הן מהרכב והן מתחנת הטעינה, אם ניתן לבצע זאת בבטחה. אם השריפה קטנה וניתנת לכיבוי בטוח, יש להשתמש במטף המיועד לשריפות חשמליות.

הדבר הראשון והחשוב ביותר לעשות הוא לעצור בבטחה לצד הדרך במהירות האפשרית. לאחר העצירה, יש לדומם מיד את המנוע, לצאת מהרכב ולהתרחק ממנו.

האם יש הבדל בין היתר נסיעה ברכב שנפתחו בו כריות האוויר הקדמיות לרכב שנפתחו בו כריות אוויר צדדיות?

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים זמין עבור הציבור למתן מענה בנושאים שונים כגון: מידע, המלצות, רעיונות או הצעות בנושאי תפקוד המשרד ומדיניותו.
כל פניה שונה במהותה ולכן ניתן להפנות אותה ישירות לממונים על מסירת מידע לציבור באגף המתאים במשרד התחבורה.

נהיגה לצד כלי רכב גדולים כגון משאיות ואוטובוסים יכולה להיות מסוכנת, ועלינו להבין את נקודת התורפה של כלי רכב אלה כדי להימנע מהסיכונים. פעולות פשוטות של נהגי רכב יכולות לסייע במניעת תאונות. היכנסו לפוסט לקרוא עוד על שטחים מתים וכיצד להימנע מכניסה אליהם

בזמן נסיעה ברכב חובה על הנהג לשאת עימו מסמכים מזהים כמו דרכון או ת"ז, בנוסף צריכים להימצא ברכב אבזרים השמשמשים למצבי חירום בנהיגה. הכינסו לעמוד לקריאה בהרחבה על האביזרים והמסמכים הנדרשים.

הכינסו לעמוד התוכן לקריאה מורחבת אודות תקנות התעבורה בנושא ולימדו את הנחיות החוק לנהיגה בטוחה ותקנית.

אין התייחסות מדויקת בתקנות התעבורה לנסיעה עם אורות דלוקים בפנים הרכב (מושב אחורי או קדמי). עם זאת, לפי התקנה הכללית לנוהג ברכב, על הנהג לוודא שהאור בתוך הרכב אינו מסנוור אותו או מפריע לו לראות את הדרך והתנועה בה. כנסו לעמוד התוכן כדי לקרוא עוד בנושא.

מבחני ריסוק נעשים במטרה לדרג את רמת הבטיחות של כלי הרכב החדשים. מבחני הריסוק נועדו לבדוק את ההשפעות של תאונת דרכים על נוסעי הרכב והולכי הרגל. לקריאה בהרחבה היכנסו לכתבה...

לפני עונת הגשמים לוקחים את הרכב למוסך מורשה לביצוע בדיקת תקינות למערכות הבטיחות: צמיגים, בלמים, היגוי, אורות ומגבים, ובכך מכינים אותו לחורף הישראלי

המערכת מוכרת בשמות מתקיניה בישראל: "מובילאיי", "אייווקס" ו"מובון". המערכת היא שלב בדרך אל הרכב האוטונומי

ברכב המודרני מותקנים עזרים ומערכות, המיועדים להפוך את הנסיעה ברכב לבטוחה יותר. חלקם נמצאים בשימוש הנהג באופן פעיל ואחרים פועלים באופן אוטומטי לפי צורכי הבטיחות ותיקון הנהיגה

חובה להדליק אורות כאשר מחשיך או בדרך שאינה מוארת. החוק קובע, כי יש להדליק אורות רבע שעה אחרי שקיעת השמש ועד רבע שעה לפני זריחתה. מכיוון שאין אנו עוקבים אחר שעת השקיעה המדויקת, אנו מדליקים את האורות (הנמוכים) כשמתחילים סימני החשיכה. לחצו להמשך קריאה