איך מכוונים אורות ברכב? | Ask רלב"ד
חיפוש

איך מכוונים אורות ברכב?

אלומת האורות ברכב מכוונת כדי להאיר את הדרך בצורה מיטבית מבלי לסנוור את מראות הרכב הנוסע מלפנים או את הרכבים המגיעים ממול. זווית האלומה נבדקת במבחני הרישוי השנתיים ומכוונת במידת הצורך.

משקל המתווסף לחלקו האחורי של הרכב כתוצאה מנוסעים היושבים במושב האחורי או כתוצאה ממשא בתא המטען, גורם לאלומת האור להתרומם ולהאיר למרחק גדול יותר, דבר הגורם לסנווּר משתמשי הדרך האחרים. בדיוק לכך נועד כפתור הגלגל "הבורר לאלומת האורות הנמוכים" הנמצא בלוח הבקרה של הנהג (בתמונה). מטרת הבורר היא להנמיך את האלומה בהתאם למשקל הנוסעים והמשא.

צילום: יואל נחום

כיוון אלומת האורות הנמוכים ברכב

להלן כלל פשוט לכיוון האורות: יש לכוון את מצב הבורר לפי מספר הנוסעים במושב האחורי:

  • מצב 0: אם אין נוסעים במושב האחורי ואין מטען כבד במיוחד בתא המטען.
  • מצב 1: נוסע יחיד במושב האחורי
  • מצב 2: שני נוסעים במושב האחורי.
  • מצב 3: שלושה נוסעים במושב האחורי.
  • מצב 4: שלושה נוסעים במושב האחורי ומטען מלא.

במקרה של מטען כבד במיוחד בתא המטען האחורי, יש להעלות את הבורר במספר אחד.

במהלך הנסיעה באזור חשוך ניתן לראות האם האלומה נמוכה מידי (מאירה למרחק קצר מאוד) או גבוהה מידי (מאירה למרחק רב). אם רכבים המגיעים ממול מאותתים באורות גבוהים, או הרכב הנוסע מלפנים מפעיל את אורות האזהרה (הבהוב של ארבעת פנסי האיתות), סימן שהרכב שלך מסנוור. יש להוריד את הבורר למצב נמוך יותר ובמידה הצורך עד למצב אפס.

 

מה אומר החוק על שינוי והתקנת פנסים לא מקוריים?

פנסי רכב מקוריים יכולים להיות מסוג הלוגן (חוט להט), קסנון (גז) או לד. פנסים אלו מותאמים ומכוונים היטב ע"י ייצרן הרכב כדי להאיר בצורה נכונה ולמנוע סנוור. למרות זאת, ישנם מקרים בהם נעשים שינויים בכלי הרכב ע"י החלפת נורות ההלוגן בנורות קסנון או לד בעלי עוצמת אור חזקה יותר. החלפת הנורות עלולה לסנוור מכיוון שהותקנה במכלול לא מותאם לסוג הנורה. כל שינוי ברכב להחלפת הפנסים הוא לא חוקי והרכב לא יעבור טסט. מכוני הרישוי יכולים לאשר כלי רכב שעובר טסט אצלם אך לא יכולים לוודא שמיד אחרי הטסט לא יתבצע שום שינוי ברכב. הדרך למיגור את התופעה היא ע"י ענישה שתוטל על בעל הרכב שבמקרה וייתפס בידי המשטרה, המתקין או המוסך בו התבצע השינוי.

 

מה אומר החוק על שעות הדלקת האורות ברכב?

הארת רכב מנועי תק' (מס' 3) תש"ל-1970 תק' תשנ"ב-1991 תק' תשנ"ג-1992 תק' (מס' 4) תשפ"ד-2024

  1. (א)  לא ינהג אדם רכב מנועי, למעט רכב לתחבורה קלה, בזמן תאורה אלא כשפנסי החזית והפנסים האחוריים מאירים ולוחית הזיהוי האחורית מוארת.

תק' (מס' 5)  תשנ"ו-1996 תק' (מס' 6)  תשע"ו-2016

(ג)   לא ינהג אדם מונית, אוטובוס או רכב מנועי מסחרי שמשקלו הכולל המותר עולה על 14,999 ק"ג, בכל דרך וברכב מנועי אחר, למעט אופנוע, בדרך שאינה דרך עירונית, בתקופה שמיום 1 בנובמבר ועד 31 במרס בכל שנה, אלא כשמאירים בו פנסי החזית או פנס תאורת יום והפנסים האחוריים.

"זמן תאורה" – זמן הלילה וכן זמן אחר שבו הראות לקויה מחמת תנאי מזג האויר או מחמת סיבות אחרות;

 

 

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך:

מכוניות בתנועה לקראת מעבר חצייה

מה זה מרחק עצירה?

מרחק עצירה הוא המרחק הכולל שרכב עובר מהרגע שבו הנהג או הנהגת הבחינו בצורך לעצור ועד לעצירתו המוחלטת של הרכב.