מה זה תקנת 380? ומה החוק אומר על שיפורי רכב? | אסק רלב"ד
חיפוש

מה זה תקנת 380 – אילו שיפורים (שדרוגים) מותר לעשות ברכב?

בעבור רבים, הרכב הפרטי הוא אחד מהנכסים החשובים ביותר, ולא פעם היינו רוצים שהוא יבטא את הטעם האישי שלנו. גם אם הרכב היה מושלם בעינינו במעמד הרכישה – ייתכן שנרצה לשפר ולשדרג אותו עם הזמן כדי שהוא יתאים לצרכים האישיים שלנו, או פשוט להכין את הרכב לחורף. אז לפני שהולכים על זה, חשוב להבין מה החוק אומר על זה – ומהי תקנה 380.

מהי תקנת 380? ומה החוק אומר על שיפורי רכב?

על פי תקנת 380 (א) לתקנות התעבורה נקבע כי "לא ישנה אדם מבנהו של רכב אלא לפי היתר בכתב מאת רשות הרישוי”. התקנה הזאת קובעת למעשה כי אין לשנות או להתקין מערכת שיפורים ברכב ללא אישור כתוב של משרד התחבורה. החוק מדבר כאן על כל שינוי שהוא במערכות הרכב – במנוע הרכב, בתוכנה, בגלגלים, במושבים, בחגורות הבטיחות, במערכת ההיגוי, וכך הלאה. כל שינוי כזה או אחר שנעשה ברכב צריך לעבור בדיקה ובחינה ע"י משרד התחבורה, ולאחר שהוא נרשם ברישיון הרכב – מותר לנסוע בו.

למעשה…

היום אפשר לבצע מספר שינויים ושיפורים קוסמטיים ברכבים. כך למשל, אפשר להתקין ספוילרים וחצאיות, כל עוד אינם חורגים מהגודל המקורי של הרכב ולא נראים חריגים מהצד. כמו כן, אפשר להחליף בולמי זעזועים או לשנות את גודל הצמיגים (כאן קראו על בדיקת לחץ בצמיגים) או החישוקים – רק אם יצרן הרכב אישר זאת. בכל מקרה – חשוב להתייעץ טרם השיפור או השדרוג עם משרד הרישוי, כדי להבין אם מדובר בשינוי המצריך אישור.

רכב בטיפול מוסך

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך:

בלם יד

למה חשוב להרים בלם יד?

הדריכה/משיכה של בלם היד (המכונה הנדברקס, בלם חניה או בלם חירום) בזמן חניית הרכב חשובה מכמה סיבות: בלם היד מספק