מה זה מבחן ריסוק? | Ask רלב"ד
חיפוש

מה זה מבחן ריסוק?

מבחני ריסוק נעשים במטרה לדרג את רמת הבטיחות של כלי הרכב החדשים. מבחני הריסוק נועדו לבדוק את ההשפעות של תאונת דרכים על נוסעי הרכב והולכי הרגל. הרכב הנבחן כולל בובות ריסוק המדמות מאפיינים ביו-מכניים של הגוף האנושי ומצוידות במספר חיישנים המודדים את עוצמת הכוחות המופעלים על חלקי הגוף בעת ריסוק. באמצעות מדידת הכוחות והנזק הנגרם לבובות מנסים עורכי מבחן הריסוק לשער את מידת הנזק הנגרמת לגוף אנושי בתנאי ריסוק דומים וכך להסיק כיצד ניתן לשפר את בטיחות כלי הרכב.

רכב במבחן ריסוק

איפה עושים מבחני הריסוק?

בעולם קיימים כ-10 ארגונים המבצעים מבחני ריסוק לרכבים כאשר המוביל מכולם הוא התוכנית האירופית להערכת כלי רכב חדשים (EuroNCAP). בארה"ב קיימים 2 ארגונים: המינהל הלאומי לבטיחות בדרכים (NHTSA)הוותיק מכולם משנת 1979, ומכון הביטוח לבטיחות בדרכים (IIHS). לכל ארגון קיימים פרוטוקולי בדיקה שונים שפותחו על ידו והארגונים לא נסמכים על תוצאות הבדיקות של הארגונים האחרים. ייתכן מצב שרכב בדגם מסוים יקבל דירוג כוכבים שונה ע"י ארגונים שונים.

לאתר EuroNCAP לחץ כאן 

אתר NHTSA לחץ כאן 

אתר IIHS לחץ כאן

במחקר משנת 2018 של מספר גופי מחקר באירופה ובארה"ב, נבחנו רכבי נוסעים העומדים בתקנות הבטיחות של האיחוד האירופאי לעומת רכבים עם אותן יכולות ריסוק בארה"ב. המחקר התבסס על מאגרי מידע של תאונות באירופה ובארה"ב והשוואת תוצאות הפציעות על סמך רשומים רפואיים. המסקנה מהמחקר הראתה שכלי רכב של האיחוד האירופאי הם ככל הנראה בסיכון נמוך יותר לפציעה בפגיעות קדמיות או צדדיות, ואילו כלי רכב אמריקאים הם ככל הנראה בסיכון נמוך יותר לפציעה בהתהפכות הרכב.התוצאות כאמור נובעות מפרוטוקולי הבדיקה השונים.

ב-2020 נמכרו באירופה 75% מהרכבים ברמת ריסוק 5 כוכבים ו-16% ברמת 4 כוכבים.באירופה אין חובה לציין על הרכב את רמת הריסוק שלו, לעומת זאת, בארה"ב  NHTSAמחייבת את היצרנים להציב את דירוג הכוכבים במדבקה על הרכב לטובת הקונים. ארגון EuroNCAP שם דגש בבדיקות גם על היפגעות משתמשי הדרך האחרים (VRU) , מה שלא קיים למשל בארה"ב ע"י NHTSA ו-IIHS. מבחני הריסוק של EuroNCAP כוללים התנגשות חזיתית, התנגשות צד, פגיעה בעמוד, הגנה על הולכי רגל והגנה על ילדים.

קהל הצרכנים נותן חשיבות רבה לבטיחות הרכב בעת הקנייה. דעת הקהל משפיעה על יצרני הרכב. לכן, במקרים בהם רמת הבטיחות של הרכב גבוהה, נעזרים יצרני הרכב בנתון זה כמקדם מכירות. לעומת זאת, במקרים בהם הנתון נמוך או מאכזב, יצרני הרכב מעכבים השקה של דגם חדש, מבצעים שיפורים ברכב ונבחנים מחדש.

 

ראו מטה דוגמה לסרטון המראה מה קורה לרכב בהתנגשויות שונות

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך:

אחיזה בהגה ויסות מהירות

איך מווסתים מהירות נסיעה?

הנהג מווסת את מהירות הנסיעה באמצעות דוושות ההאצה והבלימה ובמקרה הצורך על ידי החלפת הילוכים. רוב כלי הרכב הפרטיים בעלי

ASK RALBAD - אסק רלב"ד

האם מותר לנהוג עם אוזניות?

נהיגה עם אוזניות היא נושא מורכב עם מספר היבטים שיש לקחת בחשבון. בהתאם לתקנה 169 לתקנות התעבורה, חל איסור לנהוג

שכחת ילדים ברכב

איך מונעים שכחת ילדים ברכב?

מסגלים הרגלים שיעזרו לא לשכוח ילדים ברכב ולזכור להוציא אותם בוודאות: טרם היציאה מהרכב ונעילתו מוודאים שהוא ריק מנוסעים. לא