אילו סוגים של כריות אוויר קיימים? | Ask רלב"ד
חיפוש

אילו סוגים של כריות אוויר קיימים?

כריות אוויר הן מאפיין בטיחות חשוב בכלי הרכב ומיועדות להגן על הנוסעים במקרה של תאונה. יעילותן של כריות האוויר עשויה להשתנות בהתאם לגורמים רבים, לרבות סוג הכרית הספציפית, עיצוב והנדסת הרכב, תרחיש ההתנגשות ושימוש נכון בחגורות בטיחות ע"י הנוסעים. חשוב לציין שכריות אוויר הן רק מרכיב אחד ממערכת בטיחות מקיפה ברכב והן פועלות בשילוב עם חגורות בטיחות ושאר אמצעים כדי לספק הגנה יעילה לנוסעים.

להלן הסוגים הנפוצים של כריות האוויר ברכב:

  1. כריות אוויר קדמיות (Frontal Airbags): כריות אוויר אלו ממוקמות בדרך כלל בגלגל ההגה של הנהג ובלוח המחוונים של הנוסע הקדמי. הם מתפרסים במהירות בהתנגשות חזיתית כדי לספק הגנה על הראש והחזה. כריות אלו הוכחו כיעילות ביותר בהפחתת הסיכון לפגיעות חמורות בהתנגשויות חזיתיות. לפי המינהל הלאומי לבטיחות בדרכים בארה"ב (NHTSA), כריות אוויר קדמיות הצילו אלפי חיים מאז כניסתן. עם זאת, היעילות עשויה להשתנות בהתאם לגורמים כמו מהירות ההתנגשות, מיקום הנוסעים ושימוש בחגורות בטיחות.
  2. כריות אוויר לברכיים (Knee Airbags): כריות אוויר אלו ממוקמות באזור לוח המחוונים התחתון מתחת לעמוד ההגה. הכריות עוזרות להגן על הברכיים והרגליים של הנהג והנוסע מלפנים בהתנגשות חזיתית. בעוד שהיעילות שלהם הוכחה בהפחתת פציעות בגפיים התחתונות, ההשפעה הכוללת על בטיחות הנוסעים ייתכן ותהיה קטנה יותר יחסית לסוגי כריות האוויר האחרות.
  3. כריות אוויר צד (Side Airbags): כריות אלו ממוקמות בד"כ במשענות המושבים, בדפנות הדלתות או בצידי פנים הרכב. מטרתן לספק הגנה נוספת לנוסעים והפחתת הסיכון לפציעות חמורות באיברים חיוניים בפלג הגוף העליון והאגן. כריות אלו הוכחו כיעילות בהפחתת פציעות בהתנגשויות צד ובמצבי התהפכות והוכחו כמשפרות את בטיחות הנוסעים.
  4. כריות אוויר ווילון (Curtain Airbags): כריות אוויר ווילון נפרשות מתקרת הרכב בשני הצדדים ומתרחבות כלפי מטה כדי לכסות את חלונות הצד. הכריות מספקות מחסום ריפוד בין ראשי הנוסעים למבנה הרכב, השמשות או עצמים מחוץ לרכב. כריות אלו נמצאו יעילות במיוחד בתרחישי התהפכות.
  5. כרית אוויר בצד הרחוק (Far-side Airbag) או כרית אוויר מרכזית (Central Airbag): כרית אוויר זו היא פיתוח חדש יחסית, ולכן חסרים נתונים ספציפיים על יעילותה. כרית האוויר בצד הרחוק ממוקמת בין המושבים הקדמיים ומתפרשת החוצה בד"כ ממושב הנהג, וכרית אוויר מרכזית נפרשת החוצה בקונסולה המרכזית לתווך שבין המושבים הקדמיים. הכרית יוצרת מחסום ריפוד בין הנהג לנוסע לידו ומספקת הגנה נוספת לשניהם בהפחתת הסיכון לפציעות ראש ופלג גוף עליון בתרחישים של תאונות צד.
  6. כריות אוויר אחוריות (Rear Airbags): כריות אוויר אלו ממוקמות בדרך כלל במשענות הגב של המושבים הקדמיים או בתקרת הרכב ותפקידם לספק הגנה על הנוסעים במושבים האחוריים במקרים של התנגשויות מאחור. סוג זה של כריות אוויר פחות נפוץ ברכבים וקיים רק בחלק קטן מהם.

חשוב לזכור: כריות אוויר מיועדות לפעול בשילוב עם חגורות בטיחות, ושימוש נכון בחגורות בטיחות משפר משמעותית את יעילותן. בנוסף, ההתקדמות בטכנולוגיית כריות האוויר, כגון פריסה רב-שלבית ופריסה מבוקרת לפי זיהוי הנוסעים ומשקלם, שואפת לשפר את יעילותן ולהפחית את הסיכון לפציעות הנגרמות כתוצאה מהפעלת הכריות. בסה"כ, היעילות של כריות האוויר משתפרת ללא הרף והן ממלאות תפקיד מכריע בהפחתת פציעות והצלת חיים בתרחישי התנגשות שונים.

כריות אוויר פתוחות מסוגים שונים

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך:

רכב במוסך בטיפול לחורף

למה צריך להכין את הרכב לחורף?

ימי החורף קצרים ושעות החשיכה בהם רבות, הכבישים רטובים וחלקלקים בגשם ולאחריו. נהיגה בגשם ראשון עלולה להיות מסוכנת בגלל ערבוב