אילו סוגי אורות קיימים ברכב? | Ask רלב"ד
חיפוש

אילו סוגי אורות קיימים ברכב?

    • אורות יום: בכלי רכב חדשים מותקנים בחזית הרכב פנסים לתאורת יום הנדלקים בצורה אוטומטית עם התנעת הרכב. אורות היום מיועדים לשיפור נראות הרכב בנסיעה ביום. בשעות הלילה ובעונת החורף, אין לנסוע עם אורות יום מכיוון שהם אינם כוללים את הפנסים מאחור, ויש לנסוע עם האורות הנמוכים.
    • אורות נמוכים (דרך): יש להדליק אורות נמוכים ברכב כאשר חשוך או בתקופה שבין 1 בנובמבר ועד 31 במרס בכל שעות היום בדרכים שאינן עירוניות.
    • אורות גבוהים: יש להדליק אורות גבוהים כאשר הדרך אינה מוארת דיה. נסיעה עם אורות גבוהים עלולה לסנוור את הבאים מולנו או את הנהגים שלפנינו, לכן חשוב לזכור לעמעם אותם בסיום השימוש. ברכבים בהם קיים מצב אוטומטי לאורות גבוהים, מומלץ להעביר את מתג האורות למצב זה.
    • אור ערפל אחורי: פנס או שני פנסים מאחור. צבעם אדום ועוצמתם חזקה במיוחד. הדלקת אור זה אפשרית רק כשאורות הרכב דולקים, ובאמצעותו הרכב נראה טוב יותר לעיני הנהגים שמאחור. מותר להדליקו רק בערפל, בגשם שוטף או בשלג. יש להזדרז לכבותו מיד עם חלוף התנאי המכביד, שכן הוא מסנוור את הנהגים שמאחור.
    • אור ערפל קדמי: מטרתו להראות את הדרך בעת ערפל, גשם שוטף או שלג. אור ערפל קדמי אינו חובה והוא אינו קיים בכל כלי הרכב. יש לכבותו מיד עם חלוף התנאי המכביד שגרם להדלקתו.

 

סמליל אורות הקיימים ברכב

פנסים אחוריים של רכב

מתי צריך להדליק אורות?

חובה להדליק אורות כאשר מחשיך או בדרך שאינה מוארת. החוק קובע, כי יש להדליק אורות רבע שעה אחרי שקיעת השמש ועד רבע שעה לפני זריחתה. מכיוון שאין אנו עוקבים אחר שעת השקיעה המדויקת, אנו מדליקים את האורות (הנמוכים, כמובן) כשמתחילים סימני החשיכה.

בעונת החורף יש חובה נוספת ומיוחדת להדליק אורות גם בשעות היום בתקופה שמיום 1 בנובמבר ועד 31 במרס: כל נהג ברכב מנועי חייב להדליק את פנסי החזית ואת הפנסים האחוריים בדרכים שאינן עירוניות. הנוהגים במוניות, באוטובוסים ובמשאיות שמשקלן הכולל המותר הינו מ-15 טון חייבים להדליק אורות בתקופה זו גם בדרכים עירוניות. רוכבי אופנועים חייבים להדליק אורות בכל הדרכים ובכל ימות השנה.

בכלי רכב חדשים מותקנים בחזית הרכב פנסים לתאורת יום, המיועדים לשיפור נראות הרכב בנסיעה ביום. אין די בפנסים אלה בעונת החורף, כי הם אינם כוללים פנסים מאחור. המלצת הרלב"ד היא להדליק אורות בתקופה זו בכל כלי הרכב גם בדרכים עירוניות.

אורות נסיעה ביום יצרו בעיה בבטיחות בדרכים שלא נלקחה בחשבון על ידי האיחוד האירופי. לפי התקינה האירופית, החל משנת 2011 כל הרכבים החדשים חויבו להיות מצוידים באורות בחזית הנקראים אורות נסיעה ביום  (DRL – Daytime Running Lights).  שלא כמו אורות הדרך שמיועדים להאיר את הדרך מלפנים, אורות נסיעה ביום נועדו להגדלת נראות הרכב בשעות היום, כך שנהגים אחרים יוכלו לראות טוב יותר את הרכב הבא מולם.

התקינה האירופית לא חייבה את הדלקת האורות האחוריים בשעות היום משיקולי חסכון באנרגיה, והשאירה את הנושא פתוח להחלטת יצרני הרכב, ובכך יצרה בעיה חדשה. בשעות החשכה, לוח המחוונים בתא הנהג מואר ומרמז לנהג שהאורות כביכול דולקים. נהגים מסוימים עלולים לחשוב בטעות שמדובר באורות דרך, מכיוון שהדרך מלפנים כבר מוארת להם על ידי אורות הנסיעה ביום. אך, לא רק שהדרך מלפנים מוארת בצורה לא נכונה, רכבים אלו נוסעים בלילה ללא אורות אחוריים, מה שיוצר סכנה בטיחותית.

ברכבים בהם קיים מצב אוטומטי להדלקה האורות בלילה, ובורר האורות נמצא במצב זה, הבעיה לא קיימת שכן הרכב עובר למצב לילה ומדליק את אורות הדרך ואת האורות האחוריים. אבל לא בכל הרכבים החדשים קיים מצב הדלקת אורות אוטומטי. באחריות הנהג לוודא שבשעות הלילה אורות הדרך דולקים. ניתן לראות זאת בקלות על ידי הופעת הצלמית של אורות הדרך (בתמונה) בלוח המחוונים.

ככלל, הרלב"ד ממליצה להדליק את אורות הרכב (הנמוכים) בכל ימות השנה, בכל מקום ובכל שעה. אורות דולקים ברכב משפרים את ניראות הרכב לעיני נהגים אחרים והולכי רגל.

לעוד מידע בנושא הדלקת אורות ברכב

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך: