מהי ההשפעה של נהיגה במהירות גבוהה? | Ask רלב"ד
חיפוש

מהי ההשפעה של נהיגה במהירות גבוהה?

לא בכדי קיימות בכבישים ובתקנות התחבורה הגבלות מהירות מפורטות – נהיגה במהירות מופרזת מסכנת מאוד את הנהג ואת עוברי הדרך האחרים סביבו, והיא גורם נפוץ לתאונות קשות וקטלניות בכל העולם. מדוע נהיגה במהירות גבוהה היא מסוכנת, וכיצד מערכת האכיפה והחוק מתמודדת עם התופעה? לפניכם הפירוט המלא בנושא.

מהי נהיגה במהירות גבוהה?

על אף היכולת של הרכבים הנפוצים בשוק לנסוע במהירויות גבוהות של 150 קמ"ש או יותר, יש תקנות תעבורה המגבילות את מהירות הנסיעה במקטעי הדרך השונים, ונהיגה במהירות גבוהה מהמותרת בחוק נחשבת נהיגה במהירות גבוהה. הסיבה להגבלת מהירות התנועה היא הפחתת הסיכון של נסיעה בדרכים, משום שנהיגה במהירות גבוהה עלולה לגרום לתאונות ברגע אחד של חוסר תשומת לב.

למה נהיגה במהירות מופרזת היא מסוכנת?

ככל שמהירות הנסיעה גבוהה יותר, זמן התגובה של הנהג לכל המתרחש סביבו קטן ומרחק הבלימה הנדרש לעצירה מוחלטת גדל, והוא עלול שלא להספיק לבלום בזמן או להתחמק ממכשול בדרך ולהיקלע לתאונה או לאבד שליטה על הרכב. כמו כן, גם נסיעה במהירות שאינה מתאימה לתנאי הדרך כמו גשם חזק, ערפל, מדרחוב שיש בו ילדים או דרך עפר מחוספסת נחשבת לנהיגה במהירות מופרזת, אפילו אם מדובר רק ב-50 קמ"ש או אפילו ב-30.

האם נהיגה במהירות מופרזת גורמת לתאונות?

נהיגה במהירות מופרזת עלולה לגרום בעקיפין לתאונות – הסיכוי להיקלעות לתאונה גדל עם העלייה במהירות הנסיעה. כמו כן, יש המבדילים בין נהיגה במהירות מופרזת ביחס לחוק (לפי השילוט בכביש) למהירות מופרזת ביחס לנסיבות המקרה או התאונה.

ההשלכות של נהיגה במהירות מופרזת

פרט להגדלת הסכנה על הכביש, לנהיגה במהירות מופרזת יש עוד כמה השפעות והשלכות:

  • צריכת דלק מוגברת
  • הקטנת היעילות של הציוד שאמור להגן עליכם במקרי תאונה
  • פציעות חמורות יותר ונזק כבד לרכב במקרה של תאונה
  • הגדלת הסיכוי לאבד שליטה על הרכב

הסיבות שמביאות נהגים לנהיגה במהירות זו

יש לא מעט סיבות שבגללן אנשים יבחרו לנסוע במהירות מופרזת, בין שהם צריכים להגיע במהירות ליעד מסוים, הם לא שמים לב למהירות שהגיעו אליה או בגלל נטייה לעצבנות בעת נהיגה. חשוב לזכור שנהיגה במהירות מופרזת עלולה לסכן אתכם ואת הסובבים אתכם, ועדיף לאחר לפגישה מאשר להיקלע לתאונה ולספוג נזק לרכוש או לנפש.

דרכי הטיפול והענישה בחוק במהריות מופרזת

העונשים המוטלים על נהגים שנהגו במהירות מופרזת הם לרוב קנס כספי ורישום נקודות, לפי חומרת העבירה. סכום הקנס הוא בדרך כלל בין 250 ש"ח ל-750 ש"ח, ולפעמים גם יירשמו 8 או 10 נקודות לרעת הנהג. במקרים של נהיגה במהירות חריגה מאוד, הנהג יזומן למשפט בבית דין לתעבורה, והוא עלול לקבל שלילה זמנית של הרישיון ואפילו כתב אישום על נהיגה במהירות מופרזת. גם נהג חדש מקבל עונשים כאלו, ולעיתים הוא יוכרח לשאת את התואר הזה כמה שנים נוספות או יחויב לעבור טסט ומבחן תאוריה מחדש כדי שיוכל לקבל רישיון נהיגה קבוע.

כיצד נימנע מנהגים הנוהגים לידנו במהירות גבוהה?

הדרך הכי טובה להימנע ככל האפשר מנהגים פזיזים ולשמור על הבטיחות בדרכים היא להיצמד לתקנות התנועה – לציית לכל החוקים והתמרורים, לנסוע במהירות המותרת ולהימנע מעקיפות מסוכנות ומפניות בלי איתות. אם אתם מבחינים בנהג פזיז הנוסע במהירות גבוהה, השתדלו לפנות לו את הדרך כדי שתוכלו להתרחק זה מזה.

נהיגה במהירות גבוהה

לסיכום

נהיגה במהירות מופרזת מקטינה את זמן התגובה של הנהג ומגדילה את מרחק הבלימה של הרכב, ובמקרים מסוימים היא עלולה לגרום לתאונות. כדי להבטיח זמן תגובה נאות יש להיצמד לחוקי התנועה ולא לנסוע מעבר למהירות המותרת המוגדרת לכל מקטע דרך.

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך:

בלם יד

למה חשוב להרים בלם יד?

הדריכה/משיכה של בלם היד (המכונה הנדברקס, בלם חניה או בלם חירום) בזמן חניית הרכב חשובה מכמה סיבות: בלם היד מספק