מהי המהירות המירבית המותרת לרכב נוסעים פרטי בדרך מהירה? | Ask רלב"ד
חיפוש

מהי המהירות המירבית המותרת לרכב נוסעים פרטי בדרך מהירה?

מהירות מירבית היא עמוד תווך בכל נושא הנהיגה הבטוחה. קיימים הבדלים במהירות המירבית המותרת בכביש עירוני לבין המהירות המותרת בכביש בין עירוני. הגבלת מהירות בזמן נהיגה, היא אחת הדרכים להבטיח את בטיחות משתמשי הדרך. היא מהווה עניין הכרחי בתכנון תחבורה. חריגה ממהירות מותרת היא עבירה על החוק, ועשויה לגרור צבירת נקודות וקנסות וכמובן פגיעה בבטיחות הנוסע וסביבתו.

מהי חשיבות השמירה על המהירות המותרת?

הסיבה הראשונה והמרכזית בגינה שמירה על המהירות המותרת היא כל כך חשובה היא בטיחות. למהירות נסיעה יש קשר הדוק עם התרחשות תאונות דרכים וכן עם רמת החומרה שלהן, כאשר ככל שהמהירות עולה כך הפגיעה הצפויה חמורה יותר. הפגיעה שנלקחת בחשבון היא הפגיעה בכם כמי שנמצאים ברכב, כלומר נהג ונוסעים, וכן יתר משתמשי הדרך כמו נהגים אחרים, רוכבי אופניים, הולכי רגל וכדומה.

המהירות המירבית נקבעת על-פי סוג הדרך שבה אנו נוהגים. אין לעבור את המהירות המירבית המותרת בתקנות, אלא אם קיים במקום תמרור המתיר זאת.

תמרורי מהירות: במהירות הנקבעת על-פי תמרורים, תוקפם של התמרורים ממקום הצבתם ועד למקום הצבתם של תמרורים המבטלים את תוקף התמרור הנ"ל, או עד הצומת הקרוב.

התמרורים שעניינם מהירות מיוחדת, מוצבים בקטעים שבהם המהירות המירבית שונתה ואין אפשרות לנהוג בקטע המסומן במהירות גבוהה מן הקבוע בתמרור עקב מבנה הכביש, עבודות בכביש, אזור מגורים, בתי-ספר, מוסדות ציבור וכדומה.

המהירות המותרת בדרך חוץ עירונית

בדרכים בין עירוניות קיימים שלושה סוגים של מהירויות מותרות. באופן כללי, בדרך שאינה עירונית מהירות הנסיעה המותרת היא 80 קמ"ש ככל שלא צוין אחרת. בדרך בין עירונית בה ישנה הפרדה בנויה בין מסלולי הנסיעה, גם אם אין גדר הפרדה, ממהירות הנסיעה המותרת היא 90 קמ"ש. בדרכים מהירות הנסיעה המותרת היא 110 קמ"ש.

נסיעה ברכב שטח בדרך חוץ עירונית

על רכבי שטח כגון טרקטורונים חלה הגבלת מהירות בדרכים בין עירונית של 40 קמ"ש. המשמעות היא שנאסר עליהם לנהוג בדרכים מהירות, בהן יש לא רק הגבלת מהירות מקסימלית אלא גם הגבלת מהירות מינימלית, בדרך כלל של 55 קמ"ש. חשוב לבדוק שבדרך שאתם נוסעים בה אין הגבלת מינימום מהירות, הגבוהה מהמהירות המקסימלית המותרת לסוג הרכב שלכם.

נסיעה בדרך מהירה

בדרך מהירה יש את המהירות המירבית הגבוהה ביותר, זו דרך המכונה בפי הנהגים כביש מהיר כמו למשל כביש 6. בדרך זו המהירות המירבית ללא תמרור מהירות מיוחדת היא 110 קמ"ש. בעוד שעם תמרור מהירות מיוחדת, המהירות המירבית תהיה כמצוין בתמרור.

לא יודעים מהי המהירות המותרת בכביש? כך תגלו

את המהירות המותרת בכביש ניתן לגלות בכמה אמצעים:

  • חוקי התנועה – על פי חוקי התנועה לכל אזור נסיעה ישנה מהירות מירבית מסוימת במידה ואין תמרור שמצביע אחרת.
  • תמרורים – האמצעי האמין ביותר לידיעת המהירות המותרת הוא התמרור המוצב בפועל בכביש.
  • חיווי והתראה ממערכת זיהוי תמרורים של הרכב למשל, מובילאיי.
  • חיווי והתראה ממערכת הניווט על סמך מפה דיגיטלית למשל, Waze.
  • לעיתים, עקב מקרים מיוחדים כמו עבודות בכביש, המהירות מוגבלת ע"י תמרור זמני המורה על כך.
מהי המהירות המרבית המותרת לרכב נוסעים פרטי בדרך מהירה

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך: