איך נוסעים לאחור בצורה בטוחה? | Ask רלב"ד
חיפוש

איך נוסעים לאחור בצורה בטוחה?

נסיעה לאחור היא אמצעי נפוץ לתנועה, בעיקר בעת כניסה לחנייה או יציאה ממנה, אך היא גם מוקד נפוץ לתאונות בשל הראות המוגבלת. כדי לשמור על בטיחות בדרכים ולהימנע ככל האפשר מתאונות גם כשמשתמשים בנסיעה לאחור, כדאי שתקראו את כל ההמלצות שלנו בנושא.

נסיעה לאחור היא פונקציה ברכב שעוזרת לנו לתמרן את הרכב במקרים ספציפיים כמו כניסה לחנייה או יציאה ממנה, וגם במקרים שבהם טעינו בפנייה או שהגענו לכביש ללא מוצא ואנחנו צריכים לחזור אחורה. החוק אוסר על שימוש בנסיעה לאחור אלא רק במקרים מסוימים, ולכן אם נדרשת נסיעה לכיוון הנגדי, מומלץ להמשיך הלאה עד למעגל התנועה הקרוב או לצומת שאפשר לפנות בו פניית פרסה כדי לחזור אחורה.

מגבלות וסכנות מוכרות בנסיעה לאחור

לנסיעה לאחור יש כמה חסרונות בולטים:

  • ראות מוגבלת – יש הרבה גורמים בנסיעה לאחור המקטינים את שטח הראייה שלנו, כמו העובדה שאנחנו יושבים עם פנים לכיוון השני, מסתמכים על המראות (ואולי גם על מצלמה) ועלולים שלא לראות אנשים או רכבים מאחורינו בגלל השטחים המתים מאחורי הרכב והראות המוגבלת הנובעת ממבנה הרכב, החלונות, הנוסעים במושבים האחוריים, ומשענות הראש של הכיסאות.
  • קושי בשליטה – נסיעה לאחור עלולה להיות לא אינטואיטיבית, וייתכן שיהיה לכם קשה לשלוט ברכב בגלל השינוי בכיוון הנסיעה או בגלל שהשליטה הראשית היא על הגלגלים הקדמיים.

תאונות ונזקים בנסיעה לאחור

לא מעט תאונות דרכים, בעיקרי עירוניות ובהקשר של חנייה, מתרחשות בשל המגבלות והסכנות שבנסיעה לאחור. התאונות האלו יכולות להיות תאונות עצמיות, כלומר פגיעה של הרכב בעצם דומם כמו קיר, פח אשפה ורכב חונה אחר, או תאונה בין שני רכבים נעים כאשר הנהג הנוסע לאחור אינו מבחין ברכב שמגיע מאחוריו. לפעמים הנהג הנוסע לאחור עלול שלא להבחין באדם מבוגר או בילד ההולך מאחורי רכבו ולפגוע בו בשוגג, ולכן יש לנקוט את כל אמצעי הזהירות הקיימים כדי להימנע מפגיעה ברכוש או בנפש.

מה הוראות החוק בנסיעה לאחור

נסיעה לאחור אסורה בחוק אלא רק במקרים של נסיעה קצרה ואיטית לשם השתלבות בתנועה, תוך נקיטת כל אמצעי הבטיחות הנדרשים כדי לשמור על זהירות בדרכים ועל בטיחותם של כל הרכבים ושל עוברי הדרך סביבכם.

אמצעי משנה ובטיחות בנסיעה לאחור

אלו הם אמצעי הזהירות שיש לנקוט בעת נסיעה לאחור:

  • סקירת שדה הראייה לפני תחילת הנסיעה כדי לאתר מראש עוברי דרך או מכשולים.
  • נסיעה במהירות נמוכה בלבד ובדרך הקצרה ביותר.
  • אפשר להיעזר בגורם אחר כמו אדם העומד על המדרכה כדי שיכוון אתכם בעת הנסיעה לאחור.
  • שימוש בחיישנים ובמצלמות המציגים לכם תמונה בזמן אמת של האזור מאחורי הרכב שלכם ומפעיל אותות אזהרה לנהג במקרה הצורך.

לסיכום

נסיעה לאחור היא פונקציה של הרכב שאפשר להשתמש בה רק לנסיעות קצרות ואיטיות ולמטרות תחבורה, בעיקר לכניסה לחנייה או ליציאה ממנה. נסיעה לאחור עלולה להיות מסוכנת בגלל הראות המוגבלת של הנהג ולכן יש לנקוט אמצעי זהירות רבים כדי להימנע מתאונות ומנזקים.

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך:

מכוניות בתנועה לקראת מעבר חצייה

מה זה מרחק עצירה?

מרחק עצירה הוא המרחק הכולל שרכב עובר מהרגע שבו הנהג או הנהגת הבחינו בצורך לעצור ועד לעצירתו המוחלטת של הרכב.

שיטת הניקוד

כיצד שיטת הניקוד עובדת?

שיטת הניקוד היא שיטה לניהול נהגים המורשעים בעבירות תעבורה. השיטה נועדה להרתיע נהגים מלבצע עבירות תעבורה, ולמנוע מהם להוות סיכון

מהו רישיון אפור?

רישיון אפור הוא השם הניתן לרישיון לנהיגה ספורטיבית בכלי רכב המיועדים לתחרויות ולמרוצים. השם מבוסס על הצבע האפור של לוחיות