איך יוצאים החוצה מהרכב בבטחה לאחר החנייה? | Ask רלב"ד
חיפוש

איך יוצאים החוצה מהרכב בבטחה לאחר החנייה?

לאחר חניית הרכב והדממת המנוע, פתיחת הדלתות עלולה להיות מסוכנת במיוחד לרוכבי האופניים ושאר הכלים הזעירים החולפים לידכם. פתיחת הדלת עלולה להפתיע את רוכב האופניים הנמצא בסמוך לרכב ומאלצת אותו לסטות בפתאומיות ממסלולו (מצב מסוכן בפני עצמו) או אף להתנגש בדלת הפתוחה.

הפתיחה ההולנדית (the Dutch reach) היא טכניקה המכוונת בעיקר לקידום בטיחות רוכבי אופניים, הולכי רגל ומשתמשי דרך פגיעים אחרים. הטכניקה גורמת ליושבי הרכב המתכוונים לצאת מהרכב, להשתמש ביד הרחוקה שלהם (היד הנגדית לדלת הרכב) כדי לפתוח את הדלתות. ובכך מעודדת אותם להפנות את גופם ואת ראשם אחורנית ולהביט מעבר לכתף לפני פתיחת הדלת. פעולה זו גורמת באופן טבעי ליושבי הרכב לראות טוב יותר את רוכבי האופניים או כלי הרכב האחרים המתקרבים ומפחיתה את הסיכון להתנגשות. בהולנד הנושא נלמד באופן נרחב כחלק מחינוך לבטיחות בדרכים וזוכה לתשומת לב בינלאומית כדרך פשוטה ויעילה לצמצום תקריות עם רכב חונה.

לפי תקנה 81.    לא יעלה לרכב אדם, למעט הנוהג, ולא ירד ממנו ולא יניח הנהג או הממונה על הרכב לעלות אליו או לרדת ממנו, אלא –

(1)  כשהרכב עומד;

(2)  מצדו הימני של הרכב כשהוא עומד בצד ימין של הדרך;

(3)  מצדו השמאלי של הרכב כשהוא עומד כדין מצד שמאל של הדרך; אולם מי שיושב לצד הנהג רשאי לצאת מצדו הימני של הרכב, לאחר שנקט באמצעי הזהירות הדרושים;

(4)  במקום המיועד לעליה ולירידה, אם יש ברכב מקום כזה.

יציאה מחניה בצורה בטוחה

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך:

עבירת רמזור אדום והעונשים בגינה

מהי עבירת חצייה ברמזור אדום?

רמזורים הינם אמצעי חשוב להסדרת התנועה בצמתים עירוניים ובין-עירוניים כאחד ומאפשרים לנהגים לדעת מתי מותר להם לנסוע ומתי עליהם לעצור.

תמרור ס 11 כפתור דרישה להולכי רגל במעבר חצייה

מהו תמרור ס-11?

מה התמרור אומר בעצם? תמרור ס-11 יוצב רק בצומת בו קיים לחצן "דרישה" לצד רמזור להולכי רגל, שבהתאמה מתחלף לירוק