מה תפקידו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים? | Ask רלב"ד
חיפוש

מה תפקידו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד) הוא יחידה מנהלית של משרד הבריאות, העוסקת ברפואה תעבורתית, במניעה ראשונית של מגפת תאונות דרכים, הנגרמות בשל ליקוי בריאותי של הנהג.

תפקידי המכון

המרב"ד ממלא מספר תפקידים חשובים בתחום הבטיחות בדרכים, ביניהם:

  • בדיקות כשירות רפואית לנהיגה: המרב"ד אחראי לבדיקת כשירותם הרפואית של מבקשי רישיון נהיגה, בעלי רישיון נהיגה, ומבקשי הרחבת רישיון נהיגה. הבדיקות כוללות מגוון בדיקות רפואיות, כגון בדיקות ראייה, שמיעה, תנועה, פסיכיאטריה ועוד.
  • דיווח על נהגים עם מצבים רפואיים המסכנים בנהיגה: המרב"ד מקבל דיווח ממקורות מוסמכים, כגון רופאים, בתי חולים, משרד הרישוי ועוד, על נהגים עם מצבים רפואיים המסכנים בנהיגה. המרב"ד מבצע בדיקות כשירות רפואית לנהגים אלו, ויכול להמליץ על שלילת רישיונם או על הגבלות על נהיגתם.
  • התאמת רכב ואביזרי נהיגה לאנשים עם מוגבלות: המרב"ד מספק מידע על תהליך התאמת רכב ואביזרי נהיגה לאנשים עם מוגבלות (רכב נכה).

פעילות המכון

המרב"ד מבצע כ-40,000 בדיקות כשירות רפואית לנהיגה בשנה. הבדיקות מתבצעות במרכזים רפואיים מורשים ברחבי הארץ.

בנוסף לבדיקות, המרב"ד עוסק גם בפעילות הסברה ומודעות בנושא הבטיחות בדרכים. המרב"ד מפרסם חומרי הסברה, מקיים הרצאות ואירועים, ומשתתף בקמפיינים ציבוריים.

תרומת המרב"ד לבטיחות בדרכים

המרב"ד ממלא תפקיד חשוב במניעת תאונות דרכים הנגרמות בשל ליקוי בריאותי של הנהג. הבדיקות הרפואיות שהוא מבצע מסייעות להבטיח כי רק נהגים בריאים ובעלי יכולת פיזית ופסיכולוגית לנהיגה בטוחה, יקבלו רישיון נהיגה.

מחקרים שנערכו בעולם מראים כי בדיקות כשירות רפואית לנהיגה יכולות להפחית את הסיכון לתאונות דרכים בכ-30%.

בישראל, המרב"ד מבצע כ-40,000 בדיקות כשירות רפואית לנהיגה בשנה. הבדיקות כוללות מגוון בדיקות רפואיות, כגון בדיקות ראייה, שמיעה, תנועה, פסיכיאטריה ועוד.

בנוסף לבדיקות, המרב"ד עוסק גם בפעילות הסברה ומודעות בנושא הבטיחות בדרכים. המרב"ד מפרסם חומרי הסברה, מקיים הרצאות ואירועים, ומשתתף בקמפיינים ציבוריים.

פעילות המרב"ד תורמת רבות לבטיחות בדרכים בישראל. הבדיקות הרפואיות שהוא מבצע מסייעות להבטיח כי רק נהגים בריאים ובעלי יכולת פיזית ופסיכולוגית לנהיגה בטוחה, יקבלו רישיון נהיגה.

התפתחויות עתידיות

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד) פועל כל העת לשיפור פעילותו. בין היתר, המכון עובד על פיתוח בדיקות חדשות, שיעמדו בסטנדרטים בינלאומיים. בנוסף, המכון עובד על שיפור הנגישות לשירותיו, כך שכל מי שצריך לעבור בדיקה רפואית לנהיגה יוכל לעשות זאת בקלות ובמהירות.

פיתוח בדיקות חדשות

המרב"ד עובד על פיתוח בדיקות חדשות, שיעמדו בסטנדרטים בינלאומיים. הבדיקות החדשות צפויות להיות מדויקות יותר ויעילות יותר בהערכת כשירותו הרפואית של הנהג לנהיגה.

לדוגמה, המרב"ד עובד על פיתוח בדיקה חדשה להערכת שיווי המשקל של הנהג. בדיקה זו תכלול שימוש בטכנולוגיה חדשנית, כגון חיישנים ומצלמות, כדי לקבל תמונה מדויקת יותר של יכולתו של הנהג לשמור על שיווי משקל בזמן נהיגה.

שיפור הנגישות לשירותים

המרב"ד עובד על שיפור הנגישות לשירותיו. המכון פועל להרחיב את רשת המרכזים הרפואיים המורשים לבצע בדיקות כשירות רפואית לנהיגה. בנוסף, המרב"ד עובד על פיתוח פתרונות דיגיטליים, שיאפשרו לציבור לקבל מידע על בדיקות כשירות רפואית לנהיגה ולקבוע תור לבדיקות באופן מקוון.

התפתחויות אלו צפויות לתרום עוד יותר לבטיחות בדרכים בישראל. הבדיקות החדשות יעזרו להבטיח כי רק נהגים בריאים ובעלי יכולת פיזית ופסיכולוגית לנהיגה בטוחה, יקבלו רישיון נהיגה. בנוסף, שיפור הנגישות לשירותי המרב"ד יקל על הציבור לעבור בדיקות כשירות רפואית לנהיגה, מה שעשוי להוביל לירידה נוספת במספר תאונות הדרכים.

סיכום

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד) הוא יחידה מנהלית של משרד הבריאות, העוסקת ברפואה תעבורתית. המרב"ד ממלא תפקיד חשוב במניעת תאונות דרכים הנגרמות בשל ליקוי בריאותי של הנהג.

המרב"ד מבצע כ-40,000 בדיקות כשירות רפואית לנהיגה בשנה. הבדיקות כוללות מגוון בדיקות רפואיות, כגון בדיקות ראייה, שמיעה, תנועה, פסיכיאטריה ועוד.

בנוסף לבדיקות, המרב"ד עוסק גם בפעילות הסברה ומודעות בנושא הבטיחות בדרכים.

הפעילות של המרב"ד תורמת רבות לבטיחות בדרכים בישראל. הבדיקות הרפואיות שהוא מבצע מסייעות להבטיח כי רק נהגים בריאים ובעלי יכולת פיזית ופסיכולוגית לנהיגה בטוחה, יקבלו רישיון נהיגה.

התפתחויות עתידיות צפויות לתרום עוד יותר לבטיחות בדרכים בישראל, כגון פיתוח בדיקות חדשות וזמינות רבה יותר לשירותי המרב"ד.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך: