איך להימנע מסטייה מנתיב הכביש? | Ask רלב"ד
חיפוש

איך להימנע מסטייה מנתיב הכביש?

תנועה של רכבים על הכביש נעשית לפי הסימונים שעליו – אלו הם נתיבי התנועה. סטייה שלא כחוק מנתיב התנועה היא עבירה על החוק, בייחוד אם הסטייה גרמה לתאונת דרכים. הינה כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא:

נתיבי נסיעה

נתיב נסיעה הוא החלק בכביש המוגדר לתנועה טורית של רכבים בכיוון אחד. בכל כביש יכולים להיות כמה נתיבים לכיוון אחד, ורבים מהכבישים העירוניים והבין עירוניים מכילים נתיבים לשני כיווני התנועה. במהלך הנסיעה מותר לעבור בין נתיבים במקרה הצורך, אך יש לעשות זאת לפי החוק ובלי לסכן את עוברי הדרך האחרים.

העונש על סטייה מנתיב

העונש המקובל על סטייה מנתיב הנסיעה היא קנס של 250 ש"ח ובלי נקודות חובה, לפי תקנה 40 לפקודת התעבורה. במקרה שבו הסטייה גרמה לתאונה, בית המשפט יכול לקבוע עונשים חמורים יותר כמו קנסות גבוהים ונקודות חובה, פסילה זמנית ואפילו מאסר על תנאי או מאסר בפועל.

תאונות דרכים כתוצאה מסטייה מנתיב

יש מקרים שבהם סטייה מנתיב מונעת תאונה ושומרת על הבטיחות בדרכים, אך לפעמים סטייה מנתיב דווקא גורמת לתאונת דרכים. במקרים כאלו נבדקת הסיבה לסטייה ואם אפשר היה להימנע מהסטייה או מהתאונה, ובוחן התנועה יחליט אם יש צורך להגיש כתב אישום נגד הנהג או שהוא פעל באופן סביר לפי הנסיבות.

מצבים מסוכנים הגורמים לסטייה מנתיב

לפניכם כמה דוגמאות לתרחישים שבגללם נהג יסטה מנתיב הנסיעה שלו:

  • אי ציות לחוקי התנועה – לא מעט נהגים סוטים מנתיבם שלא כחוק ולעיתים גם גורמים לתאונות דרכים עקב הסטייה.
  • הסחת דעת ברכב – פנייה אחורה ליושבים במושב האחורי או התעסקות בטלפון או במכשירים אלקטרוניים אחרים ברכב הן סיבות נפוצות מאוד להסחת דעת ולסטייה מנתיב התנועה.
  • נהיגה בחוסר זהירות – אנשים המתעסקים בעניינים אחרים במהלך הנהיגה כמו עישון, שתיית קפה, התאפרות ועוד נוהגים בחוסר זהירות ועלולים לסטות מנתיב הנסיעה.
  • ליקוי ברכב – צמיג שחוק, בעיה בבלמים או במערכת ההיגוי ובעיות מכניות אחרות ברכב עלולות לגרום לו לסטות מנתיב הנסיעה מבלי שהנהג יבחין אפילו, או מבלי שיוכל להשתלט על המצב במהירות.

דרכי זהירות מסטייה מנתיב

חוששים מסטייה מהנתיב? הינה כמה מההמלצות שלנו לשמירה על נסיעה בטוחה בנתיב התנועה:

  • אם אתם מעוניינים לעבור במכוון מנתיב אחד לאחר, יש לתכנן זאת מראש ולוודא שאין הפרעה לתנועה, להתחיל איתות לפני תחילת המעבר ולתת זכות קדימה לכל רכב שכבר נמצא בנתיב.
  • הימנעו מכל הסחת דעת ברכב. אל תתעסקו ברדיו, בטלפון או בכל אביזר אחר העלול לגרום לכם להסיט את עיניכם מהכביש.
  • שמרו על מרחק מהרכב שלפניכם כדי להימנע מבלימה פתאומית או מהצורך לסטות לנתיב אחר כדי להימנע מתאונה.
  • בישראל, כל הרכבים החל משנת יצור 2016 מחויבים במערכת התרעה על סטייה מנתיב. ברגע שהרכב סוטה מנתיב הנסיעה ומתקרב לנתיב הסמוך, המערכת מתריעה בצורה קולית, חזותית או ע"י הרעדת ההגה. ברכבים מתקדמים קיימת מערכת אקטיבית השומרת על נתיב הנסיעה כך שאם הרכב סוטה לכיוון הנתיב הסמוך, הרכב מתקן את הסטייה ע"י היגוי אקטיבי השומר שהרכב יישאר בנתיב הנסיעה שלו.

יתרונות על שמירה על הנתיב הימני

אחד מהטיפים הנפוצים לשמירה על זהירות בדרכים היא נהיגה בנתיב הימני, משום שהוא הנתיב הכי רחוק מהתנועה שבאה מנגד וכך הסיכון לתאונה חזיתית קטן. כמו כן, המרחב מעבר לשוליים בנתיב הימני הוא בדרך כלל רחב יותר ומאפשר תמרון והימלטות מסכנות במקרה הצורך, וגם אפשרות לעצור במפרצים ובשטחים מוגדרים. כמו כן, שדה הראייה של נהגים הנמצאים בנתיב הימני הוא רחב יותר וכל הרכבים המעוניינים לעקוף עושים זאת בנתיב השמאלי.

לסיכום

בכל כביש ודרך נסיעה יש נתיבים המיועדים לשמירה על נסיעה בטוחה. סטייה מן הנתיב בלי תכנון מוקדם ואיתות עלולים לסכן את עוברי הדרך האחרים, והיא עבירה שאפשר לקבל עליה קנס או עונשים חמורים יותר אם היא גרמה לתאונת דרכים.

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך: