מהו שטח הפרדה? | Ask רלב"ד
חיפוש

מהו שטח הפרדה?

הסימונים שעל הדרכים השונות בארץ ובעולם נועדו לשמור על סדר בתנועה ולמנוע תאונות. אחד הסימנים שמשתמשים בהם לכך הוא שטח הפרדה בנוי, המשמש מחסום ממשי בין הנוהגים בכיווני תנועה שונים.

מהם סימני ההפרדה על הכביש?

כדי להפריד בין התנועה לכל כיוון בכבישים דו סטריים, יש סימונים על הכביש המציינים את כיווני התנועה החוקיים בכל נתיב ובאיזה חלק של הכביש אסור לרכבים לנסוע כדי לשמור על הבטיחות בדרכים. הסימונים האלו מתחלקים לכמה סוגים:

  • קו הפרדה – סימון לבן (או במקרים אחרים בצבע צהוב או כתום) הנועד לסמן את הגבול בין כיווני התנועה. קו ההפרדה יכול להיות מקוטע, רציף או כפול. נהגים צריכים לנהוג מימין לקווי ההפרדה ובין שולי הכביש, המסומנים בקו רציף לבן או צהוב.
  • שטח הפרדה – סימונים לבנים, צהובים או כתומים על הכביש שהם עבים יותר מקו הפרדה, ומטרתם לסמן שטח נרחב שעליו אסור לרכבים לנסוע
  • שטח הפרדה בנוי – מחסום פיזי המפריד בין כיווני התנועה השונים על הכביש.

חציית קו הפרדה או שטח הפרדה בחוק

החוק מתיר חציית קו הפרדה במקרים מסוימים בלבד, ואוסר לחלוטין לחצות שטח הפרדה מסומן. הרכבים אינם יכולים פיזית לחצות שטח הפרדה בנוי, וצריכים להתייחס אל שטחי הפרדה מסומנים כאילו היו בנויים.

חציית קו הפרדה בזמני עקיפה

החוק מתיר לחצות קו הפרדה מקוטע תוך שמירה על הזהירות בדרכים ועל חוקי התנועה (תכנון, איתות ומעבר מהיר שלא מסכן את עוברי הדרך האחרים). אסור לחצות קו רציף או לנסוע עליו, וקו הפרדה כפול הוא קו שאסור לחצות המדגיש גם שהעקיפה מסוכנת יותר מהרגיל. חציית קו הפרדה שלא חוק היא עבירה הגוררת קנס כספי או עונשים אחרים.

זהירות ושמירה על נתיבים

הינה כמה כללי זהירות שיש לזכור בעניין קווי הפרדה:

  • לא לחצות קו רציף – חשוב מאוד שלא תחצו קו הפרדה רציף, הן כדי להימנע מעונשים וקנסות על פי חוק והן כדי להימנע מתאונות. אם אתם צריכים לעקוף את הרכב שלפניכם, המתינו לקו מקוטע או בדקו את האפשרות לעקוף מבלי לחצות את קו ההפרדה.
  • אסור לעצור על שטח הפרדה – על אף ששטח ההפרדה המסומן על הכביש יכול להיות רחב דיו כדי שרכב יעצור בו, החוק אוסר על עצירה כזאת. יש להיצמד לחוקי התנועה ולעצור בשוליים ואף לרדת מהכביש אם המצב מתאפשר.
  • עקיפה בקו הפרדה מקוטע – אם עקפתם רכב בקו מקוטע המפריד בין כיווני התנועה, יש לחזור מיד לנתיב הרלוונטי לכיוון התנועה שלכם. הישארות בנתיב השני היא מסוכנת ועלולה לגרום לתאונה חזיתית עם הרכבים המגיעים מולכם.

לסיכום

שטח הפרדה בנוי הוא סימון פיזי לגבול שבין כיווני התנועה השונים. הרכבים בכביש אינם יכולים פיזית לחצות את הגבול הזה, וצריכים להתייחס לשטח הפרדה מסומן כאילו היה בנוי. באתר אסק רלב"ד תוכלו לקרוא עוד מידע על מצבים שונים בכביש, חוקי התעבורה וכיצד יש לנהוג כדי לשמור על הבטיחות בדרכים.

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך:

אדם לוחץ על לחצן דרישה

מה זה לחצן דרישה?

אתגרי התנועה בשנים האחרונות הופכים למורכבים יותר ויותר ולכן יש לווסת אותה בין משתמשי הדרך השונים. בצומת מרומזר, הזמן לחצייה