מהי בקשה לביטול התליית רישיון נהיגה? | Ask רלב"ד
חיפוש

מהי בקשה לביטול התליית רישיון נהיגה?

התליית רישיון נהיגה הינו אמצעי ענישה אשר גורם לביטול זכות הנהיגה של נהג לתקופה מסוימת המסתיימת כאשר הנהג עומד בתנאי בגינו הרישיון הותלה. התליית רישיון הנהיגה עלול להיגרם מסיבות שונות כאשר הנהיגה בתקופה זו אסורה שכן נשללת לנהג הזכות לנהיגה. במקרים מסוימים, ניתן להגיש בקשה לביטול התליית רישיון נהיגה. בקשה זו יכולה להיות מאושרת במקרים בהם הנהג מוכיח כי אינו מהווה סכנה לציבור וכי ההתליה תגרום לו נזק בלתי סביר.

נהיגה בפסילה

כאשר הנהג מקבל הודעה בדבר התליית רישיון הנהיגה, חשוב לדעת כי עליו להפקיד את רישיונו תוך 7 ימים מיום קבלת ההודעה. כמו כן, על הנהג חל האיסור לנהוג עד לסיומה של תקופת ההתליה או עד לביטול התליית הרישיון. אולם, במידה והנהג בוחר להמשיך לנהוג מדובר בעבירה של נהיגה בפסילה העלולה להוביל לפסילת הרישיון.

סיבות להתליית רישיון הנהיגה

הסיבות הנפוצות ביותר להתליית רישיון נהיגה הן בשני המקרים הבאים:

צבירת נקודות תעבורה

כאשר נהג צובר 12 נקודות תעבורה הוא מחויב לעבור קורס בסיסי בנהיגה נכונה המכונה נהיגה מונעת. אך, במידה והנהג לא עובר את הקורס במהלך תקופה של שישה חודשים מתאריך ההודעה המקורית על הזימון לקורס, רישיונו יותלה עד להשלמת הקורס. כמו כן, במידה והנהג צובר מספר נקודות גבוה יותר, רישיונו יותלה עד להשלמת כלל הקורסים והתנאים שהטיל משרד הרישוי על הנהג.

בדיקת כשירות רפואית לנהיגה

מקרה נוסף של התליית רישיון נהיגה הינו במקרה בו הנהג הופנה לבדיקת כשירות רפואית לנהיגה. במצב זה, התליית הרישיון נעשית על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד) והיא יכולה להיגרם מסיבות רפואיות אשר מקשות על הנהג לנהוג באופן בטוח כגון מחלות נוירולוגיות, ירידה בראייה ובעיות נפשיות. כמו כן, תחת מקרה זה ניתן למצוא נהיגה בשכרות ונהיגה תחת השפעת סמים שכן אלו מקרים בהם נקבע כי הנהג אינו כשיר לנהיגה. בסיום הערכת המרב"ד את כשירות הנהג, במידה וחוות הדעת הרפואית קובעת כי הנהג אינו מסוגל לנהוג באופן בטוח, המרב"ד ממליץ למשרד הרישוי להוציא צו פסילה לרישיון הנהיגה של הנהג.

ביטול התליית רישיון נהיגה

ביטול התליית רישיון נהיגה הינו לעיתים הליך מורכב אשר דורש הכנה יסודית. לכן, יש להקפיד על ציון כל הפרטים הנדרשים בבקשה וכן על הצגת מסמכים תומכים. במקרים בהם ההתליה תגרום נזק בלתי סביר לנהג, קיים סיכוי טוב כי הבקשה תאושר. עם זאת, מומלץ להתייעץ עם עורך דין תעבורה לפני הגשת הבקשה על מנת לקבל ייעוץ משפטי מקיף ומקצועי. ביטול התליית רישיון הנהיגה יתבצע בהתאם למקרה בגינו הותלה הרישיון:

כאשר הנהג נדרש לבצע קורס נהיגה מונעת

על הנהג להציג למשרד הרישוי את האישור בכתב על הרשמתו לקורס. עם הצגת האישור התליית הרישיון תבוטל והנהג יהיה רשאי לחזור לנהוג על פי חוק.

כאשר על הנהג לעבור בדיקת כשירות נהיגה

הנהג יכול להגיש בקשה לביטול הצו, כאשר הבקשה צריכה להיות בכתב ולכלול את טענות הנהג מדוע הוא מסוגל לנהוג באופן בטוח. הבקשה תבחן על ידי ועדה מיוחדת אשר תבחן את טענות הנהג וכן את חוות הדעת הרפואית של המרב"ד. לבסוף, במידה והוועדה תחליט לקבל את הבקשה לביטול הצו, הצו יבוטל והנהג יוכל לשוב ולנהוג באופן חוקי.

התליית רישיון נהיגה לנהג חדש

נהגים חדשים עלולים לקבל יחס מחמיר ונוקשה יותר בכל הקשור לעבירות תעבורה, שכן ההשלכות בכל הנוגע לעבירות תנועה בכלל ולהתליית רישיון נהיגה בפרט, עלולות להיות קשות ומאיימות יותר. כמו כן, האפשרויות לביטול התליית רישיון של נהג חדש יהיו מוגבלות יותר מאשר האפשרויות לביטול התליית רישיון של נהג ותיק ולכן הסיכויים לביטול התליית רישיון של נהג חדש יהיו נמוכים יותר מאלו של הנהג הוותיק. לכן, יש להיזהר בכל הנוגע לעבירות תנועה בעיקר לנהגים אשר קיבלו את רישיונם במהלך השנתיים האחרונות.

לסיכום, התליית רישיון נהיגה הינה אמצעי ענישה משמעותי אשר עלול להוביל להפרעה לחיי הנהג. התליית רישיון הנהיגה יכולה להיגרם מסיבות שונות ועיקר מטרתו הוא להוריד מהכביש נהג המסכן את עצמו ואת הסביבה. לכן, יש להכיר את הסיבות המובילות להתליית הרישיון ולדרכים בהן ניתן לבטל תלייה זו.

התליית רישיון הנהיגה והדרכים לביטול ההתליה

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך:

מה צריך להביא לטסט לרכב?

הטסט השנתי הוא הליך חשוב ומחייב שכל בעלי רכב בישראל צריכים לעבור כדי לקבל רישיון רכב חדש. מטרת הטסט היא

מתי מותר לעקוף מימין?

מה העונש על עקיפה מימין?

עקיפה מימין היא מצב שבו רכב עוקף רכב אחר בנתיב הימני, בניגוד לחוקי התנועה בישראל הקובעים כי יש לעקוף רק

ASK RALBAD - אסק רלב"ד

האם מותר לנהוג עם אוזניות?

נהיגה עם אוזניות היא נושא מורכב עם מספר היבטים שיש לקחת בחשבון. בהתאם לתקנה 169 לתקנות התעבורה, חל איסור לנהוג

קשירת מטען על רכב

מהן תקנות התעבורה בהובלת מטען?

תקנות התעבורה בישראל קובעות מספר כללים להובלת מטען ברכב. הכללים נועדו להבטיח את בטיחות הנהגים, הנוסעים והולכי הרגל, וכן למנוע

עייפות בנהיגה

איך להתמודד עם עייפות בנהיגה?

נהיגה תחת עייפות היא גורם משמעותי לתאונות דרכים קשות, ואף קטלניות. בהתאם לכך, חשוב מאוד להיות מודעים לעניין, לעיתים לוותר

מה נחשב לכביש מהיר?

כביש מהיר הוא סוג של כביש בין-עירוני המתוכנן כך שיאפשר מהירות נסיעה גבוהה יחסית. דרכים מהירות מסומנות תמיד בתמרור "דרך

שיטת הניקוד

כיצד שיטת הניקוד עובדת?

שיטת הניקוד היא שיטה לניהול נהגים המורשעים בעבירות תעבורה. השיטה נועדה להרתיע נהגים מלבצע עבירות תעבורה, ולמנוע מהם להוות סיכון

פסילת רישיון נהיגה עקב פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית?

מהי פסילה מנהלית, מי רשאי לבצעה ובגין אלו סיבות? פסילה מנהלית הינה כלי משפטי המאפשר לקצין משטרה לשלול את רישיון

עבירת רמזור אדום והעונשים בגינה

מהי עבירת חצייה ברמזור אדום?

רמזורים הינם אמצעי חשוב להסדרת התנועה בצמתים עירוניים ובין-עירוניים כאחד ומאפשרים לנהגים לדעת מתי מותר להם לנסוע ומתי עליהם לעצור.

אורות ערפל

מתי מותר להדליק פנסי ערפל?

פנסי ערפל הם חלק ממכלול האורות הקיימים ברכב ולצערנו הרבה נהגים שוכחים להשתמש בהם במצבים אליהם הם נועדו. פעמים רבות

נהג חדש מעל גיל 40

נהג חדש מעל גיל 40

אומרים ש"אף פעם לא מאוחר ללמוד". נראה שהאמירה הזו תקפה גם ביחס לנהיגה, אך נראה שבסוגיה של לימודי נהיגה מאוחרים

האם ילד בן 9 יכול לשבת מקדימה

האם ילד בן 9 יכול לשבת מקדימה?

מדובר באחת השאלות השכיחות ביותר בקרב הורים להם ילדים והם נוסעים איתם ברכב. למרות שמדובר בסוגייה שמטרידה הורים רבים, אין

למי מותר לנסוע בשולי הדרך

למי מותר לנסוע בשולי הדרך?

שוליים הם שטח מצדדיו של הכביש שאינם מדרכה (משטח מוגבה מהכביש), אין רוחב מוגדר וקבוע לשולים, הם קיימים בהתאם לרוחב

איך לבדוק אם יש לי דוחות תנועה

איך להירגע לפני טסט?

אין ספק שטסט, הבחינה הרשמית שאחריה תוכלו לקבל רישיון נהיגה, הוא מעמד מלחיץ ומרגש. יש תלמידים החווים חרדות ולחץ לפני

מהו רישיון אפור?

רישיון אפור הוא השם הניתן לרישיון לנהיגה ספורטיבית בכלי רכב המיועדים לתחרויות ולמרוצים. השם מבוסס על הצבע האפור של לוחיות