מהו רישיון אפור? | Ask רלב"ד

מהו רישיון אפור?

רישיון אפור הוא השם הניתן לרישיון לנהיגה ספורטיבית בכלי רכב המיועדים לתחרויות ולמרוצים. השם מבוסס על הצבע האפור של לוחיות הרישוי של רכבים תחרותיים. מעוניינים לדעת מי זכאי לרישיון אפור וכיצד מקבלים אותו? לפניכם כל הפרטים בנושא:

מהו רישיון אפור ומהם תנאי הקבלה שלו?

רישיון אפור או רישיון נהיגה ספורטיבית הוא הרישיון שכל נהג המשתתף בתחרויות או מרוצים צריך להחזיק כדי שיוכל על פי חוק להחזיק ברכבים תחרותיים ולנהוג בהם. רכבים תחרותיים הם כלי רכב ממונעים הדורשים ידע ויכולת שליטה בהם, וכמו מקרה של אנשים המעוניינים לרכוב על אופניים חשמליים ונדרשים לרישיון לאופניים חשמליים, כך גם במקרה של רכבי מרוצים. לא חייב להחזיק ברישיון נהיגה רגיל כדי להוציא רישיון אפור, אך מי שאין לו רישיון יצטרך להוכיח שהוא מסוגל לשלוט ברכב התחרותי ולעבור את המבחן הרלוונטי כדי לקבל את הרישיון האפור.

מהם המסמכים הדרושים לקבלת רישיון אפור?

כדי להשלים את הגשת הבקשה לרישיון אפור, יש לשלוח למשרד התרבות והספורט את כל המסמכים הנדרשים:

  • טפסים המעידים על כשירותו הפיזית של מבקש הרישיון. באתר המשרד תוכלו למצוא טופס כשירות רפואית שרופא מטעם תחנות רפואת הספורט המורשות צריך לחתום עליו.
  • אישור סיום קורס עיוני בענפי הספורט הממונע ומעבר בהצלחה של המבחן מטעם הרשות לנהיגה ספורטיבית ותעודת סיום הכשרה.
  • צילום דו צדדי של רישיון נהיגה בתוקף מטעם משרד התחבורה, אם יש.
  • צילום תעודת זהות, כולל ספח וכתובת.
  • אם מבקש הרישיון הוא קטין מתחת לגיל 17 יש צורך באישור חתום של הורה או אפוטרופוס.
  • צילום אישור תשלום אגרה.
  • תמונת פספורט.
  • הצהרה לבקשת רישיון אפור.
  • מי שאין לו רישיון נהיגה רגיל צריך להגיש גם אישור מטעם המאמן או המדריך על שסיים הכשרה מעשית ושעבר בהצלחה מבחן שליטה ותפעול ברכב הרלוונטי.

את כל הטפסים האלו יש לסרוק ולמלא בטופס המקוון באתר הרשות לנהיגה ספורטיבית. מחיר האגרה לבקשת רישיון אפור היא 61 שקלים, ויש לחדש את הרישיון בכל שנה במקרה הצורך. אפשר להגיש בקשה לחידוש הרישיון חודשיים לפני פקיעת תוקפו, ומומלץ לעשות זאת לפחות 30 ימים לפני שהוא פג תוקף. אם אתם מחזיקים ברכב תחרותי תצטרכו לשלם עליו אגרה שנתית באתר הרשות.

מי רשאי לקבל רישיון נהג מרוצים?

אנשים הרשאים להגיש בקשה לרישיון אפור ולקבלתו הם אנשים שסיימו קורס עיוני בספורט ממונע ועברו את המבחן העיוני של הרשות לנהיגה ספורטיבית. נוסף על כך הם נדרשים לעבור בדיקת ראייה ובדיקות מאמץ כדי לבדוק את כשירותם הפיזית לנהיגה ספורטיבית, ואנשים שאין להם רישיון נהיגה רגיל צריכים לעמוד במבחן שליטה ברכב התחרותי שהם מעוניינים להשתמש בו. נהגים צעירים וחדשים נחשבים מי שיש להם רישיון ולכם הם אינם נדרשים לעבור את מבחן השליטה.

לסיכום

רישיון אפור הוא הרישיון שכל נהג מרוצים או נהג ספורטיבי צריך להחזיק בו כדי שיוכל לנהוג בכלי רכב תחרותיים ולהשתתף במרוצים. רק מי שעשה קורס עיוני רלוונטי והוכיח את כשירותו הפיזית יכול להגיש בקשה לרישיון זה, והתוקף של הרישיון הוא למשך שנה אחת בלבד.

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך:

הרשמו לעידכונים שלנו

השאירו את הפרטים שלכם כדי להישאר מעודכנים בכל מה שבטוח בדרכים.