מתי יש לבצע ביטול כרית אוויר? איך עושים זאת? | Ask רלב"ד
חיפוש

מתי יש לבצע ביטול כרית אוויר? איך עושים זאת?

כריות אוויר הן אמצעי בטיחות פעיל ברכב, שנועד להגן על הנהג והנוסעים בתאונה. כרית אוויר היא למעשה שק מאוחסן בתוך לוח המחוונים (דשבורד) או בצד הרכב. כאשר מתרחשת תאונה, חיישנים מזהים את ההתנגשות ומפעילים את כרית האוויר. כרית האוויר מתנפחת במהירות תוך שבריר שנייה ומספקת ריפוד בין הראש והגוף של הנוסעים לבין הדשבורד או החלון.

כריות אוויר הן יעילות מאוד בהפחתת פציעות ראש וצווארון. מחקרים הראו כי כריות אוויר יכולות להפחית את הסיכון למוות בתאונה ב-50%.

ישנם סוגים שונים של כריות אוויר, כולל:

 • כריות אוויר קדמיות: כריות אוויר אלו ממוקמות בחלק הקדמי של הרכב, מעל המושב ומאחורי ההגה. כריות אוויר אלו מיועדות להגן על ראש הנהג והנוסע הקדמי.
 • כריות אוויר צדדיות: כריות אוויר אלו ממוקמות בצדדים של הרכב, בדרך כלל מאחורי המושב. כריות אוויר אלו מיועדות להגן על ראש וצד הגוף של הנוסעים.
 • כריות אוויר מרכזיות: כריות אוויר אלו ממוקמות בין המושבים הקדמיים, ומטרתן להגן על הראש והחזה של הנוסעים במקרה של תאונה צדדית.

מתי יש לבצע ביטול כרית אוויר?

יש לבצע ביטול כרית אוויר במקרים הבאים:

 • כאשר מושב בטיחות או בוסטר מותקנים במושב הקדמי. כריות אוויר קדמיות יכולות להיות מסוכנות לילדים, מכיוון שהן מתנפחות במהירות גבוהה מאוד. מושב בטיחות או בוסטר מותקנים קרוב לדשבורד, ובמקרה של תאונה, כרית האוויר עלולה לפגוע בילד.
 • כאשר אדם בעל גובה או משקל נמוכים יושב במושב הקדמי. כריות אוויר קדמיות מותאמות לאנשים בעלי גובה ומשקל ממוצעים. אנשים בעלי גובה או משקל נמוכים עלולים להיות פגיעים יותר לפגיעה מכרית אוויר.
 • כאשר הרכב משומש להובלת חפצים גדולים או כבדים במושב הקדמי. חפצים גדולים או כבדים עלולים להפריע לפעולת כרית האוויר.

בישראל, פקודת התעבורה קובעת כי אסורה הושבת ילד במושב בטיחות או בבוסטר מול כרית אוויר פעילה.

איך מבטלים את כרית האוויר במידת הצורך?

 1. ודאו שאתם חונים\עצרתם את הרכב במקום בטוח.
 2. ודאו שמנוע הרכב כבוי.
 3. מצאו את מתג ביטול כרית האוויר. מתג זה בדרך כלל ממוקם מתחת לדשבורד, בצד המושב הקדמי של הנוסע.
 4. הזיזו את המתג למצב "OFF".
 5. הניחו תווית המזהירה מכך שהכרית האוויר הקדמית מנוטרלת.

חשוב לציין שהשלבים המדויקים לביצוע ביטול כרית אוויר עשויים להשתנות בהתאם ליצרן הרכב והדגם. מומלץ להתייעץ עם הוראות היצרן של הרכב שלכם.

ככלל, כדאי לשים לב שביטול כרית האוויר מפחית את רמת הבטיחות של הרכב. על כן, מומלץ לבצע את הביטול רק במקרים הספציפיים שבהם הוא הכרחי.

ביטול כרית אוויר

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך: