איך להימנע ממצבי סיכון? | Ask רלב"ד
חיפוש

איך להימנע ממצבי סיכון?

המפתח הוא בחשיבה!

מרבית התאונות במעורבות אופנוע יכולות להימנע בעזרת שינוי התנהגות הרוכב, ובראשה, הימנעות מלקיחת סיכונים. הבעיה בכניסה למצבי סיכון והסתמכות על המיומנות לצאת מהם היא שלרוב לא קיימים התנאים והיכולות להגיב נכון לסיכון, באופן שיאפשר לצאת ממנו בבטחה. הסיבה לכך היא המורכבות ביישום התגובה לסיכון (דורש כשירות מירבית כל הזמן) בשילוב של תנאים שאינם ניתנים לשליטה.

תפיסת סיכון היא היכולת "לקרוא" את הכביש, ולצפות לאירועים שעתידים לבוא ולהימנע מכניסה אליהם. ככזו, מורכבת מתפיסה ומיומנויות קוגניטיביות בשילוב של מיומנויות תפעוליות רלוונטיות ליישומה (טכניקות רכיבה). במילים אחרות, ככל שרמת תפיסת הסיכון גבוהה יותר וטכניקת הרכיבה תואמת אותה, הסיכוי למעורבות בתאונה נמוך יותר.

אופנוע רוכב בעיקול בכביש

איך נעשה את זה?

בחמישה שלבים:

  1. הכר את מגבלות האופנוע ומגבלות הרוכב:

האופנוע – מוגנות נמוכה בשל מבנה כלי הרכב, בולטות ונראות נמוכה, יציבות דלה, מושפע רבות מתנאי דרך ומזג האוויר – אופנוע לא אוהב הפתעות.

הרוכב- רמת הכשירות/המיומנות ברכיבה, מידת הנסיון, בטחון עצמי מופרז/הערכת יתר של היכולות, השפעת הגורם האנושי, היסח דעת.

  1. הבחן בסיכונים, ולשם כך רכיבה תוך שמירה על מרחב שדה ראיה התואם את מאפייני מתאר השטח.
  2. שפוט והערך האם נדרש שינוי ברכיבה: האם הרכיבה צריכה לעבור התאמה, ולשם כך רכיבה במהירות המאפשרת יישום זמן תגובה נדרשת בהתאם לנסיבות ולתנאים.
  3. בחר בפעולת רכיבה תואמת נסיבות, ולשם כך הבנה של הקשר שנדרש בין שדה הראיה והמיקום בנתיב, המרחק מעצמים נייחים וניידים והמהירות בה רוכבים התואמת את יכולות הכלי, בדגש על תפעול שוטף ומערכות הבטיחות.
  4. בצע את הפעולה הנבחרת התואמת נסיבות ולשם כך נדרשת כשירות גבוהה של תפעול האופנוע ומיומנויות וטכניקת הרכיבה.

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך: