סיום נהג חדש אחרי שנתיים: מה חשוב לדעת? | Ask רלב"ד
חיפוש

סיום נהג חדש אחרי שנתיים: מה חשוב לדעת?

מזל טוב!
עברו שנתיים מרגע קבלת רישיון הנהיגה לאחר הטסט וכעת ניתן להפוך לנהג מנוסה (או במילים אחרות נהג לא חדש).
רק רגע, לפני כן, יש לעשות כמה דברים כדי שהמעבר יהיה מושלם.

מה עושים אחרי שנתיים? – השתלמות נהיגה ומבחן עיוני

בשלב זה כבר אמור להיות בידכם רישיון נהיגה מכרטיס פלסטיק בעל תוקף לשנה וחצי אותו קיבלתם לאחר הדיווח למשרד הרישוי על סיום חצי שנה של תקופת הנהג מלווה.
כלומר, אתם כבר בעלי רישיון שנתיים ולכן לקראת השנה השלישית, עליכם לעבור השתלמות הכשרת נהיגה המיועדת לנהגים חדשים.
את ההודעה על ההשתלמות תקבלו בדואר, כאשר ההשתלמות נמשכת 9 שעות המתפרסים על פני יומיים וכוללים סדרה של נושאי רענון סביב תקנות, חוקים וכללי נהיגה. בסיום (כן אין ברירה) יהיה עליכם לעמוד במבחן עיוני.

לאחר השתלמות נהגים חדשים

מידה ועברתם את ההשתלמות כולל המבחן אתם תקבלו בדואר רישיון נהיגה זמני-קבוע לחמש שנים. בתום חמש שנים, הרישיון יחודש שוב (יש לשלם אגרה) אך הפעם עד לגיל 70.

הידעתם! עד לפני שנת 2021 היה צורך לחדש רישיון נהיגה כל 5 שנים, אולם תקנות חדשות שנכנסו לתוקף בשנת 2021, קבעו כי הרישיון יהיה בתוקף לעשרות שנים.

מה עוד קורה אחרי שנתיים (וקצת) של נהג חדש?

שלט נהג חדש- לאחר קבלת רישיון הפלסטיק הקבוע (לחמש שנים) ניתן להוריד את שלט הנהג החדש ברכב ולהעביר אותו לאח או אחות צעירים עד לבוא זמנם לנהוג או לשמור למזכרת (אפשר לתת את השלט גם לחברים או בני משפחה).

ביטוח רכב – תחילה נסביר כי הגדרות של נהג חדש ונהג צעיר משפיעות מאד על עלויות הפרמיה (התשלום) של הביטוח.
מבחינת חברות הביטוח, מי שנמצאים תחת הגדרות אלו נחשבים לנהגים בעלי רמת סיכון גבוהה יותר למעורבות בתאונות ולכן עליהם לשלם ביטוח גבוהה יותר.
כעת, בסיום תקופת הנהג החדש מומלץ לפנות לחברת הביטוח ולבקש לעדכן את הפרמייה בהתאם לשינוי ההגדרה.

הערה ביחס לנהג צעיר- נהג צעיר נחשב ככזה כל עוד לא מלאו לו 24 שנים, גם אם ברשותו רישיון קבע לאחר שנתיים של נהג חדש. לאחר ההגעה לגיל 24, גם כאן מומלץ לפנות לחברת הביטוח עם בקשה לעדכון התעריף הביטוחי.

מגבלות – כל המגבלות שהיו תקפות לתקופת זמן הנהג חדש כולל עונשי תעבורה חמורים יותר, מסתיימים וכעת חלים כללי הנהיגה החלים על נהגים המוגדרים מנוסים.

אחריות – בתחום האחריות לא חל כל שינוי. נהיגה על הכביש מצד נהג חדש, נהג צעיר או נהג מנוסה, מצריכה אותה רמת אחריות ביחס לשמירה על כללי הנהיגה ותעבורה, נהיגה חכמה וזהירה כדי לשמור על חייהם של כל מי שבסביבה.

און ליין – חשוב לדעת כי כיום פעולות רבות הקשורות לרישוי ונהיגה ניתן לעשות באופן מקוון ללא הגעה למשרדי הרישוי באופן אישי. מומלץ לבצע חיפוש באתר משרד התחבורה כאשר זקוקים למידע או שירות כלשהוא ולראות האם הוא נכלל תחת השירותים המקוונים ובכך תחסכו לעצמכם טרחה.

אפשר לחגוג אבל בקטנה

לצערנו היו לא מעט מקרים בהם נהגים שסיימו את תקופת ההגדרה של נהג חדש, הרשו לעצמם לעבור לנהיגה פחות בטוחה. לעיתים בעקבות מחשבה (מוטעית) שכעת הם נהגים מנוסים או מתוך ניסיון להרשים או ל"חגוג" את כך שלא חלים עליהם מגבלות.
בהחלט ניתן לשמוח על סיום תקופת הנהג החדש אך תוך כדי שמירה על רמת בטיחות וזהירות בנהיגה בכביש כפי שהייתה קודם.

 

סיום נהג חדש אחרי שנתיים: מה חשוב לדעת?

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך:

שיטת הניקוד

כיצד שיטת הניקוד עובדת?

שיטת הניקוד היא שיטה לניהול נהגים המורשעים בעבירות תעבורה. השיטה נועדה להרתיע נהגים מלבצע עבירות תעבורה, ולמנוע מהם להוות סיכון

סוגי משקאות אלכוהול

מהי מנה של אלכוהול?

לא ניתן לקבוע מהי מנת האלכוהול המותרת לשתייה טרם נהיגה שכן ישנה תלות בפירוק האנזים. פירוק האנזים משתנה מאדם לאדם