מאיזה גיל לא צריך מלווה? | Ask רלב"ד

מאיזה גיל לא צריך מלווה?

אחד התנאים שכל נהג חדש צריך לעמוד בהם הוא ליווי של מבוגר בעל רישיון למשך הזמן הקבוע בחוק, ביום וגם בלילה. הדרישה לנהוג עם מלווה היא מעוגנת בחוק, ונהג חדש שנוהג בלי מלווה על אף החובה עלול להיענש לפי תקנות התחבורה.

תקופת הליווי אצל נהג חדש

לאחר שנהג חדש עובר את הטסט ומקבל את הרישיון הזמני שלו, הוא נמצא בתקופת ניסיון מבחינת משרד התחבורה, והחוק מציין שיש פרק זמן שבו הוא מחויב לנהוג בליווי אדם מבוגר בעל רישיון. ההגדרה של החוק למלווה לנהג חדש היא אדם בן 24 ומעלה שיש לו רישיון נהיגה בתוקף לסוג הרכב הרלוונטי, ויש לו ותק של 5 שנים לפחות בנהיגה, או אדם בן 30 ומעלה שיש לו רישיון בתוקף וותק של 3 שנים לפחות.

מי צריך מלווה לפי החוק?

לפי החוק, כל נהג חדש מתחת לגיל 24 נדרש למלווה בחצי השנה הראשונה שלאחר קבלת הרישיון. בשלושת החודשים הראשונים הנהג צריך לנהוג עם מלווה בכל שעות היום, ובשלושת החודשים לאחר מכן הוא צריך מלווה רק בשעות הלילה. הנהג צריך לצבור 50 שעות נהיגה בליווי, ובהן 20 שעות בדרך עירונית, 15 שעות בדרך בין עירונית ו-15 שעות בלילה.

סיום תקופת הליווי

לאחר שתקופת הליווי הסתיימה ומילאתם את מכסת שעות הליווי, המלווה ואתם צריכים לחתום על הצהרת סיום מלווה כדי לקבל רישיון נהיגה קבוע. אם במהלך חצי השנה הראשונה לא הספקתם להשלים את המכסה, תוכלו לבקש היתר נהיגה ל-6 חודשים נוספים כדי להשלים את השעות הנדרשות, ובסופן למלא את ההצהרה ולבקש רישיון קבוע.

הדרישות מנהג חדש – תנאים והגבלות

פרט לנהיגה עם מלווה, נהגים חדשים נדרשים לעמוד בעוד כמה תנאים:

  • תליית שלט נהג חדש למשך שנתיים, עד שאתם כבר לא מוגדרים נהג חדש לפי חוק
  • נהג חדש שגילו 21 או פחות יכול להסיע לכל היותר 2 נוסעים איתו אם הוא נוהג בלי מלווה לפי החוק. כלומר גם אם הנהג החדש סיים את תקופת הליווי שלו, הוא עדיין אינו יכול להסיע יותר מ-2 אנשים ברכב בלי מלווה. המגבלה הזו תוסר כשתקופת הנהג החדש תסתיים או כשהנהג יגיע לגיל 21 – המוקדם מביניהם.
  • הימנעות מעבירות חמורות – באופן כללי כדאי להיצמד תמיד לחוקי התנועה, אך נהגים חדשים עלולים לספוג עונשים כבדים יותר על עבירות חמורות כמו עקיפה לא חוקית, נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים, אי מתן זכות קדימה ועוד

מתי לא צריך מלווה?

נהג חדש בן 24 ומעלה אינם נדרשים למלווה על פי החוק, אך כל הדרישות האחרות מנהג חדש תקפות אליהם לאורך כל התקופה.

עבירת נהיגה בתקופת נהג חדש ללא מלווה

נהג חדש שנתפס נוהג בלי מלווה על אף שהוא נדרש לכך על פי חוק עלול לספוג כמה עונשים. תחילה הרישיון שלו ייפסל פסילה מנהלית ל-30 יום, ולאחר מכן הוא עלול לקבל פסילת רישיון ל-3 חודשים מבית המשפט. כמו כן, הוא עלול לספוג קנס כספי והוא יצטרך לעבור מחדש מבחן תאוריה וטסט מעשי כדי לקבל מחדש את התואר של נהג חדש.

לסיכום

כל נהג חדש נדרש על פי חוק לנהוג עם מלווה בגיל המתאים ובעל רישיון בתוקף וניסיון של כמה שנים, ונסיעה בלי מלווה מתאים היא עבירה על החוק שדינה פסילה זמנית ודרישה לעבור מחדש מבחן תאוריה וטסט.

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך:

סוגי משקאות אלכוהול

מהי מנה של אלכוהול?

לא ניתן לקבוע מהי מנת האלכוהול המותרת לשתייה טרם נהיגה שכן ישנה תלות בפירוק האנזים. פירוק האנזים משתנה מאדם לאדם

ידיים של נערה ממלאת טופס ירוק

איפה יש שאלות תאוריה לדוגמה?

מאגר השאלות והתשובות הרשמי למבחן נהיגה עיוני ממוחשב נמצא באתר משרד התחבורה והבטיחות בדרכים: https://www.gov.il/he/Departments/DynamicCollectors/theoryexamhe_data

טסט נהיגה חיצוני

כמה עולה טסט חיצוני?

טסט חיצוני – מבחן נהיגה מעשי טסט חיצוני הוא השלב האחרון בתהליך הוצאת רישיון. לאחר הוצאת טופס ירוק (כאן אנו

הרשמו לעידכונים שלנו

השאירו את הפרטים שלכם כדי להישאר מעודכנים בכל מה שבטוח בדרכים.