באיזה גיל אפשר להתחיל ללמוד נהיגה? | Ask רלב"ד
חיפוש

באיזה גיל אפשר להתחיל ללמוד נהיגה?

אנשים רבים רוצים להיות בעלי רישיון נהיגה ולנהוג בסוגי רכבים שונים, אך יש גיל מינימלי שבו אפשר להתחיל ללמוד לתאוריה או לגשת למבחן מעשי. במאמר שלפניכם תוכלו לקרוא פירוט מלא של הגילאים המינימליים והדרישות שיש מנהגים חדשים ומאנשים המעוניינים להתחיל ללמוד נהיגה.

הגיל המינימלי ללימודי נהיגה

הגיל המינימלי להתחלת לימודי נהיגה על רכב פרטי (דרגה B) הוא 16 ו-3 חודשים לתאוריה, ומעבר טסט לא לפני גיל 16 ו-9 חודשים. לסוגי רכבים אחרים יש תנאי גיל שונים, ותוכלו לקרוא את הפירוט העליהם בהמשך המאמר.

כמה אנשים אפשר יהיה להסיע אחרי קבלת הרישיון?

המחזיקים ברישיון דרגה B רשאים לנהוג ברכבים פרטיים ומסחריים השוקלים עד 3.5 טון ושמספר המושבים בהם הוא 8 לכל היותר. בתחילת הדרך הנהגים יוגדרו נהג חדש, ובשלושת החודשים הראשונים לא יוכלו להסיע כלל אנשים בלי מלווה. בשלושת החודשים שלאחר מכן הם יוכלו להסיע רק שני אנשים בלי מלווה עד שיגיעו לגיל 21. אחרי גיל 21 הנהגים יוכלו להסיע כמות אנשים שאינה עולה על מספר המושבים ברכב.

מתי צריך מלווה

כל נהג חדש נדרש לפי חוק לנהוג עם מלווה למשך 50 שעות סך הכול בששת החודשים הראשונים, וההגדרה של מלווה היא אדם בן 24 או יותר בעל 5 שנות ניסיון בנהיגה ורישיון בתוקף, או אדם בן 30 או יותר בעל 3 שנות ניסיון בנהיגה ורישיון בתוקף. בשלושת החודשים שלאחר קבלת הרישיון תצטרכו לנהוג עם מלווה לאורך כל שעות היממה, ובשלושת החודשים לאחר מכן תצטרכו מלווה רק בשעות הלילה. נהגים חדשים בני 24 או יותר אינם נדרשים לנהוג עם מלווה.

מה נדרש מאנשים הרוצים ללמוד נהיגה?

כדי ללמוד נהיגה יש לעמוד בכמה תנאים:

  • לאחר שהגעתם לגיל המינימלי הנדרש, אתם צריכים למלא טופס ירוק באתר משרד התחבורה הכולל מילוי פרטים אישיים, בחירת דרגת הרישיון ושליחת הצהרת בריאות חתומה. לאחר מכן תצטרכו לגשת לתחנת צילום כדי להפיק תמונה, ולעבור בדיקת ראייה אצל אופטומטריסט מורשה.
  • לפני שאתם מתחילים ללמוד נהיגה מעשית, יש צורך לעבור מבחן תאוריה עיוני ולעבור בפחות מ-5 טעויות.

סוגי רישיונות והגיל ללימודים

רישיון דרגה B לרכב פרטי הוא רק אחד מסוגי הרישיונות שאנשים יכולים לקבל. הינה עוד כמה מהרישיונות הקיימים בחוק:

  • אופנוע – הגיל המינימלי לבחינת תאוריה ולמעבר טסט משתנה לפי נפח המנוע של האופנוע, ונע בין 15.5 עד 18 לתאוריה ו-16 (באישור הורים) עד 21 לטסט.
  • רכב משא – רישיון דרגה C מרשה למחזיקים בו לנהוג ברכב מנועי מסחרי או ברכב עבודה כבד שמשקלם מעל 12 טון ובתוספת של נגרר עד 3.5 טון. דרגה C1 היא אישור לנהיגה ברכבים דומים פרט לרכב משא כבד. הגיל המינימלי לתאוריה ולקבלת רישיון בדרגה C1 הם 17.5 ו-18 בהתאמה, ולדרגה C – 19 לשני הקריטריונים.
  • הסעת נוסעים – רישיון בדרגה D להסעת אוטובוסים זעירים ומוניות במשקל עד 5 טון ומספר מקומות של 16 לכל היותר (פרט לנהג) ניתן לאנשים שגילם 20 לפחות, והם לא יקבלו את הרישיון לפני גיל 21. כמו כן הם צריכים להחזיק ברישיון בדרגה B או C לפחות שנתיים.

לסיכום

כדי ללמוד נהיגה, יש לעמוד בתנאי הגיל המינימלי לתחילת הלימודים המעוגנים בחוק, ולאחר מכן יש לעמוד בתנאים האחרים כמו מילוי טופס ירוק ומעבר מבחן תאוריה לפני תחילת הלימודים המעשיים והאפשרות לגשת לטסט.

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך:

שלט נהג חדש באנגלית

מהם סוגי העונשים לנהג חדש?

חוקי התנועה חיוניים מאוד ומחייבים את כל הנהגים בכביש. עם זאת, החוקים החלים על נהגים המוגדרים "נהג חדש" מעט שונים,