מהו "זמן תאורה"? | Ask רלב"ד
חיפוש

מהו "זמן תאורה"?

מתי חלה חובה לפי החוק להדליק את פנסי הרכב, ואילו פנסים משמשים אותנו בדרכים? כיצד שימוש בפנסים יכול לעזור לנו להימנע מתאונות? במאמר שלפניכם תוכלו לקרוא את כל מה שצריך לדעת על זמן תאורה ועל שימוש נכון ובטוח בפנסי הרכב שלכם.

זמן התאורה הוא למעשה זמן הלילה – הזמן שבו אין אור טבעי וצריך להשתמש בפנסים ובתאורה מלאכותית כדי להאיר את הדרך ולנסוע בבטחה. הזמן המוגדר לזמן תאורה הוא רבע שעה משקיעת השמש ועד רבע שעה לפני זריחתה ביום שלמחרת.

זמן תאורה על פי החוק

לפי החוק, זמן התאורה הוא לא רק הלילה אלא גם כל פרק זמן אחר שבו יש חובה להדליק אורות. מ-1 בנובמבר ועד 31 במרץ (המוגדרים ימי חורף בחוק) כל רכב מחויב להדליק את פנסי החזית ואת האורות האחוריים בכל דרך בין עירונית גם בשעות היום. אופנועים מחויבים לפי החוק להדליק את פנס החזית שלהם בכל יום ובכל שעה כדי למנוע תאונות. גם בצבא יש חוק שבו הרכבים הצבאיים מחויבים לנסוע באורות דלוקים בכל יום בשנה ובכל שעה ביום.

פנסי הרכב

לא בטוחים מהם השמות של כל הפנסים ברכב שלכם? אנחנו כאן לעשות לכם סדר:

 • פנסי חזית
  פנסי החזית הם פנסי ברירת המחדל בנסיעה, המופעלים בהדלקת מערכת התאורה של הרכב. לכל רכב ארבע גלגלי יש שני פנסי חזית לפחות, הם בעלי צבע אחיד (לבן או צהוב בהיר), מאירים את הדרך 30 מטר קדימה כדי לא לסנוור את הנהגים הבאים מולכם. אלו הם הפנסים שיש להדליק בזמן המוגדר זמן תאורה ובכל זמן אחר המוגדר בחוק. פנסי חזית תקולים או שאינם מכוונים כראוי יפריעו לראות של הנהג והם עלולים לסכן אותו ואת הסובבים אותו, ולכן חשוב מאוד לוודא שהם נקיים ותקינים. פנסי החזית מופיעים כנורית חיווי ירוקה בלוח המחוונים.
 • אורות גבוהים
  אורות גבוהים הם אורות בחזית הרכב המאפשרים לנהג לראות את הדרך קדימה למרחק רב יותר של עד 100 מטרים. האורות האלו עלולים לסנוור את הנהגים הנוסעים לפניכם או הבאים מולכם ולכן אין להשתמש בהם. כמו כן אין להשתמש בהם בתנאי ראות קשים כמו ערפל בגלל ההחזר של קרני האור. כשהאורות הגבוהים דלוקים מופיעה נורית חיווי כחולה בלוח המחוונים.
 • פנסים אחוריים
  הפנסים האחוריים הם גם פנסי ברירת מחדל המופעלים כשמערכת התאורה של רכב פועלת. אלו הם פנסים בצבע אדום הנמצאים משני צדי הרכב, והם משמשים את הנהגים מאחוריכם לזיהוי הרכב ולהימצאותו בכביש.
 • אור בלם
  נוסף על הפנסים האחוריים, אור הבלם הוא זה המסמן לנהגים מאחוריכם שאתם בולמים. אלו הם אורות המופעלים אוטומטית במקרה הצורך, וחשוב מאוד לוודא שגם הפנסים האלו תקינים ונראים למרחק.
 • פנס לנסיעה אחורית
  לכל רכב יש פנס הנדלק בצד האחורי של הרכב כאשר הוא מועבר להילוך רוורס. הפנס הזה מציין לרכבים המגיעים מאחוריכם שבכוונתם לנסוע אחורה, כדי שידעו להאט, לעצור או לפנות לכם את הדרך.
 • פנסי ערפל
  קיים פנס ערפל קדמי שמטרתו לאפשר לנהג לראות את הדרך לפניו גם בתנאי מזג אוויר קשים מאוד ופנס ערפל אחורי המגדיל את נראות הרכב בתנאים מזג אוויר קשים כמו ערפל. לכל רכב שנוצר ב-30 השנים האחרונות יש פנס ערפל אחורי המאיר בצבע אדום.

זמן תאורה וקשר לנהיגה

זמן הלילה והזמנים האחרים המוגדרים לפי חוק כזמן תאורה הם פרקי זמן שבהם הראות שלנו מוגבלת, ולכן חשוב להאיר את הדרך ככל האפשר כדי להימנע מהסכנות העלולות להיקרות בדרכינו. חשוב שהתאורה תהיה תקינה כדי שאתם תוכלו לראות את הדרך לפניכם וכדי שתימנעו מהפרעה לנהגים אחרים באמצעות סינוור.

מומלץ לנסוע באורות דלוקים בכל עת כדי להגביר את הנראות שלכם בכביש, לשמור על הבטיחות בדרכים שלכם ושל הסובבים אתכם.

זמן תאורה

לסיכום

זמן התאורה הוא זמן הלילה או כל זמן שהחוק מחייב בו להדליק את אורות הרכב גם בשעות היום. התאורה מפנסי הרכב שלנו עוזרת לנו לאותת לנהגים על כוונתנו לבלום או לנסוע לאחור, והיא גם עוזרת לנו לראות את הדרך לפנינו בחושך או בתנאי מזג אוויר קשים.

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך: