מהם סוגי העונשים לנהג חדש? | Ask רלב"ד
חיפוש

מהם סוגי העונשים לנהג חדש?

חוקי התנועה חיוניים מאוד ומחייבים את כל הנהגים בכביש. עם זאת, החוקים החלים על נהגים המוגדרים "נהג חדש" מעט שונים, וגם ההשלכות של ביצוע עברות תנועה שונות. למעשה, תקופת נהג החדש היא מעין תקופת מבחן, שבה הנהג אמור להוכיח את עצמו כנהג זהיר. מהם העונשים שמוטלים במקרה של עברה שביצע נהג חדש? כיצד בכלל מוגדר נהג חדש? מה ההבדל בין נהג חדש לנהג צעיר? ומה עוד חשוב וכדאי לדעת על כך? הינה סקירה קצרה, שתעשה לכם סדר.

מהם העונשים על עבירות תנועה חמורות במיוחד שביצע נהג חדש?

בעקבות ביצוע עברות חמורות במיוחד, נהג חדש עשוי להיענש בכמה סנקציות משמעותיות. אלה כוללות הארכת תקופת "נהג חדש" בעוד שנתיים, קנסות, קבלת נקודות ואף פסילה מנהלית לעד 90 יום. הנהג גם עשוי להיות מחויב בעמידה ב"אמצעי תיקון" שונים. אם נהג חדש חויב אמצעי תיקון כאלה ולא עמד בהם, רישיון הנהיגה שלו לא יחודש. לרוב האמצעים הם:

  • חובה לעבור תיאוריה וטסט מחדש: מאחר שמדובר בנהג חדש, העברה עשויה להיות על רקע של חוסר ידע, מיומנות או ניסיון. במקרים כאלה, יש היגיון בחזרה חלקית לפחות, על תהליך ההסמכה לנהיגה.
  • עמידה בבדיקות רפואיות: עמידה בבדיקות של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד).

מי מוגדר נהג חדש?

מי שמוגדר נהג חדש הוא נהג שעדיין לא עברו שנתיים מהיום שבו קיבל את רישיון הנהיגה. זאת כמובן אם הוא לא עבר עברה חמורה, שהביאה להארכת תקופה זו. ישנו מונח דומה שיוצר לעיתים בלבול – "נהג צעיר", אך זו פשוט הגדרה שמתייחסת לכל נהג שגילו קטן מ-24.

מה העונש לנהג חדש הנתפס בשכרות?

ריכוז האלכוהול המותר לנהגים בדם, הוא בדרך כלל עד 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף. גם מבחינה זו, אצל נהגים חדשים הכלל שונה – עד 49 מיקרוגרם אלכוהול לליטר. העונש על כך לנהג חדש הוא מינימום שנתיים פסילת רישיון. אם זו פעם שנייה של ביצוע עברה זו, העונש יהיה ארבע שנים.

מהו העונש לנהג חדש בעבירות תנועה נוספות?

במונח עברות חמורות, מתייחסים לעברות כגון נהיגה בשכרות, מעבר באור אדום, נהיגה במהירות מופרזת או גרימה לתאונת דרכים חמורה שבה נפגעים – יש רשימה המגדירה עברות מסוג זה. אך חשוב להביא בחשבון, שאצל נהג חדש כל עברות התנועה מקבלות יחס מיוחד ולחומרה. עברות אשר עשויות להראות במבט ראשון קלות, אצל נהג חדש נחשבות חמורות. למשל נהיגה ללא מלווה לנהג חדש. העונשים במקרים כאלה תלויים בשיקולים רבים ובנסיבות המיוחדות של כל מקרה ומקרה. עם זאת, הגישה היא להחמיר, כדי להדגיש שנהגים חדשים חייבים להיות זהירים במיוחד. חוסר הניסיון מסוכן, גם לנהג וגם לסביבתו. ולכן, זו חובתו האישית להיות זהיר יותר מהרגיל.

מהי הארכת תקופת "נהג חדש"?

כאמור, אחד העונשים שנהג חדש עשוי לקבל הוא הארכת תקופת הנהג החדש. למעשה, אפשר לראות זאת כ"התחלה מחדש" של תקופת הנהג החדש. אפשר לתאר החלטה זו כעונש, אם כי הכוונה איננה בהכרח להעניש, אלא לאפשר לנהג להוכיח מחדש את כשירותו לנהוג בצורה בטוחה וחוקית. הארכה כזו בשנתיים, עשויה להיות בעקבות הרשעה בעברת תנועה חמורה או במקרה שבו הנהג החדש קיבל פסילת רישיון. עם תום הפסילה, תתחיל שוב תקופה של שנתיים כ"נהג חדש".

לסיכום

המסקנה עבור נהגים חדשים פשוטה למדי, כדאי להכיר היטב את החוקים ולנהוג בזהירות יתרה!

שלט נהג חדש באנגלית

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך:

איך לבדוק אם יש לי דוחות תנועה

איך להירגע לפני טסט?

אין ספק שטסט, הבחינה הרשמית שאחריה תוכלו לקבל רישיון נהיגה, הוא מעמד מלחיץ ומרגש. יש תלמידים החווים חרדות ולחץ לפני

לוגו משרד התחבורה

איך פונים למשרד הרישוי?

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים זמין עבור הציבור למתן מענה בנושאים שונים כגון: מידע, המלצות, רעיונות או הצעות בנושאי תפקוד המשרד