כל המידע על רישיון לאוטובוס: איך מוציאים, כמה זמן ומה המחיר | אסק רלב"ד
חיפוש

איך מוציאים רישיון נהיגה לאוטובוס?

אחד המקצועות הבטוחים והנוחים ביותר הוא מקצוע הנהיגה, ובפרט נהיגה כחלק ממערך התחבורה הציבורית בישראל. זוהי הסיבה שהרבה מאד אנשים שואלים את עצמם איך מוציאים רישיון נהיגה לאוטובוס, מה הם התנאים לכך וכמה זה עולה. אם זה משהו שמסקרן גם אתכם, על זה בדיוק על זה אנחנו עומדים לדבר עכשיו.

 

תהליך הוצאת רישיון נהיגה לאוטובוס

חשוב לדעת שהתהליך הוא לא מורכב מדי, אבל כן מצריך היכרות עם השלבים השונים בדרך לקבלת הרישיון המיוחל. מייד נעבור על הצעדים העיקריים ונסביר במפורט מהם הדגשים החשובים בכל אחד מהם, אבל קודם לכן צריך לדבר על שני תנאי סף בסיסיים:

 

גיל הוצאת רישיון נהיגה לאוטובוס

בניגוד לרכב פרטי שעבורו אפשר להוציא רישיון כבר בגיל 17, או כלי תחבורה אחרים שניתן לקבל אליהם רישיון אפילו מוקדם יותר, הגיל המינימלי לקבלת רישיון נהיגה לאוטובוס הוא 21. כלומר מי שרוצה להוציא רישיון מוקדם ככל הניתן צריך להתחיל את התהליך בגיל 20 וחצי לערך.

 

רישיון נהיגה בתוקף כתנאי הכרחי

כדי ללמוד נהיגה באוטובוס צריך שכבר יהיה רישיון נהיגה וניסיון מינימלי. זה יכול להיות רישיון נהיגה מסוג B (רכב פרטי) או רישיון נהיגה מסוג C1 (רכב משא עד 12 טון), ובשני המקרים יש צורך בוותק של 24 חודשים לפחות. כל דרגת רישיון פחותה מאלו (למשל של דו גלגליים) לא מספיקה וצריך להוציא קודם כל רישיון לאחת מאלו.

 

אם אתם מעל גיל 20 וחצי ויש לכם רישיון לרכב פרטי ומעלה במשך שנתיים לפחות, אתם יכולים לגשת לעניינים. בואו נעבור מכאן לשלבים השונים לקבלת רישיון לאוטובוס:

 

הגשת בקשה להוצאת רישיון נהיגה לאוטובוס

בשלב הראשון מגישים את הבקשה בקלות באינטרנט, דרך האתר הממשלתי. הבקשה כוללת הצהרה על המצב הרפואי, הסכמה לוויתור על סודיות רפואית והסכמה לעיון בתיק במרשם הפלילי והתעבורתי של מבקש הבקשה. יש להצטייד בטלפון נייד והתהליך יתנהל עם מסרונים שיתקבלו אליו.

 

בשלב הזה הבקשה עוברת לבחינה. עבירות תנועה (למשל עברה של נהיגה תחת השפעת סמים על סמך בדיקת רוק לנהגים) או עבר פלילי עשויים להביא לדחיית הבקשה. ברגע שהבקשה מאושרת נקבל הוראות להמשך במסרונים לטלפון הנייד.

 

בדיקת ראייה

בדיקת הראייה היא הליך סטנדרטי ופשוט שעושים אצל אופטומטריסטים מוסכמים בכל רחבי הארץ ברשימה שניתן למצוא באתרוהיא תכריע אם המועמד כשיר לנהיגה באוטובוס מבחינת יכולות הראייה שלו. התוצאות יעברו באופן אוטומטי דרך האופטומטריסט למשרד הרישוי ואם תרצו תוכלו לבקש ממנו/ה להדפיס את תוצאות הבדיקה עבורכם.

 

בדיקת רופא

לאחר קבלת האישורים הבקשה תעבור לרופא מוסמך מטעם הרישוי לביצוע של מבדקי התאמה ומיון לנהיגה מקצועית. הרופא הוא זה שיקבע את הזימון, יבצע את הבדיקות ויחליט בסופו של דבר אם המבקש או המבקשת כשירים לנהיגה. התהליך כולל בדיקות פיזיולוגיות שונות וכן הערכה פסיכולוגית ובחינת הכישורים המנטליים. לאחר שנקבל את האישור מהרופא המוסמך נוכל לעבור לשלב הפרקטי של לימודי הנהיגה.

 

קורסים עיוני ומעשי

כדי לקבל רישיון נהיגה לאוטובוס צריך לעבור מבחן עיוני ומבחן מעשי של נהיגה באוטובוס, אך כדי להצליח חייבים קודם כל ללמוד את המקצוע כראוי. ההכשרה העיונית כוללת 150 שעות לימוד ומקיפה את כל מה שצריך לדעת כדי לנהוג באוטובוס. בין היתר מדובר בחוקי תנועה בסיסיים (מתי צריך לאותת, איך עוברים מנתיב לנתיב, כיצד יש להשתלב בתנועה כשיורדים מהשוליים וכדומה), היכרות מעמיקה עם האוטובוס והנהיגה בו (שהיא באופן טבעי מורכבת יותר מנהיגה בכלי רכב קטנים וודאי מסוכנת יותר), היכרות עם תמרורים, חוקים וכללים הקשורים בהסעת נוסעים באופן מסחרי/ציבורי וכדומה.

 

תאוריה לאוטובוס

מבחן התיאוריה דומה לשאר המבחנים שדורש מבחן הרישוי. 30 שאלות רב בררתיות (אמריקאיות) בנושאים השונים ומותר לטעות עד מספר טעויות מסוים, בדרך כלל 3-4. השאלות חוזרות על עצמן באופן כזה או אחר ממבחן למבחן מתוך מאגר גדול, וכך ניתן ללמוד ממבחני עבר בצורה יעילה. ניתן לערער על תוצאות המבחן וגם ניתן לגשת אליו שוב אם נכשלים.

 

טסט מעשי

לאחר מעבר התיאוריה אפשר לעבור למבחן המעשי – הטסט. זהו מבחן נהיגה מעשי באוטובוס בליווי של בוחן מטעם משרד הרישוי (טסטר) הבוחן את יכולות הנהיגה של הנהג על כלי הרכב. בוחנים נוטים לאתגר את הנהגים השונים ולבחון אותם בשלל סיטואציות. חשוב לעבור הכשרה מעשית מקיפה כדי להצליח ולעבור את המבחן, וזהו בנוסף תנאי הכרחי. גם במקרה הזה ניתן לערער על התוצאות ולהיבחן בשנית לאחר כישלון בבחינה.

 

מה המחיר של הוצאת רישיון נהיגה לאוטובוס?

המחיר של הוצאת הרישיון לאוטובוס משתנה כמובן, אך הטווח עומד לרוב על 10,000-15,000 שקלים. המחיר כולל אגרות למשרד הרישוי – 990 שקלים למכון הרפואי ועוד 400 שקלים לפיקוח על הקורס העיוני. מחירי הלימוד של קורס התיאוריה במכללות המפוקחות ברכבי הארץ עומדים על כ-3,500-5,000 ש״ח. הלימודים המעשיים יעלו בין 6,500 ש״ח ל-9,500 ש״ח, ואלו הם המרכיבים העיקריים של המחיר.

כמה זמן לוקח להוציא רישיון נהיגה לאוטובוס?

לימודי נהיגה על אוטובוס מעט ארוכים ומורכבים מלימודי נהיגה ברכב פרטי או באופנוע לצורך העניין. הקורסים ארוכים יותר, החומר הלימודי מפורט הרבה יותר והדרישות באופן כללי גבוהות הרבה יותר. ניתן להשלים את התהליך בתוך שלושה חודשים לערך ובפריסת הזמן או עם קושי לצלוח את המבחנים, הוא יכול להימשך עד כשנה אחת. הזמן הממוצע והסביר מקצה לקצה, החל מרגע הגשת הבקשה ועד לקבלת הרישיון בפועל הוא כחצי שנה.

 

סיכום

אם גם אתם חולמים להיות נהגי אוטובוס במדינת ישראל, זה בהחלט אפשרי ואפילו לא מסובך יותר מדי. זכרו שהצלחה בלימודי נהיגת אוטובוס מתחילה בהיכרות מעמיקה עם חוקי התעבורה, תוך שאיפה לנהיגה מקצועית ובטוחה יותר בכל זמן. כאן באתר אסק רלב״ד תוכלו למצוא תשובות לכל השאלות שלכם, להפוך לנהגים טובים ובטוחים יותר ולעשות שירות גדול לעצמכם ולחברה.

 

רישיון נהיגה לאוטובוס

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך:

מה צריך להביא לטסט לרכב?

הטסט השנתי הוא הליך חשוב ומחייב שכל בעלי רכב בישראל צריכים לעבור כדי לקבל רישיון רכב חדש. מטרת הטסט היא

מתי מותר לעקוף מימין?

מה העונש על עקיפה מימין?

עקיפה מימין היא מצב שבו רכב עוקף רכב אחר בנתיב הימני, בניגוד לחוקי התנועה בישראל הקובעים כי יש לעקוף רק

ASK RALBAD - אסק רלב"ד

האם מותר לנהוג עם אוזניות?

נהיגה עם אוזניות היא נושא מורכב עם מספר היבטים שיש לקחת בחשבון. בהתאם לתקנה 169 לתקנות התעבורה, חל איסור לנהוג

קשירת מטען על רכב

מהן תקנות התעבורה בהובלת מטען?

תקנות התעבורה בישראל קובעות מספר כללים להובלת מטען ברכב. הכללים נועדו להבטיח את בטיחות הנהגים, הנוסעים והולכי הרגל, וכן למנוע

עייפות בנהיגה

איך להתמודד עם עייפות בנהיגה?

נהיגה תחת עייפות היא גורם משמעותי לתאונות דרכים קשות, ואף קטלניות. בהתאם לכך, חשוב מאוד להיות מודעים לעניין, לעיתים לוותר

מה נחשב לכביש מהיר?

כביש מהיר הוא סוג של כביש בין-עירוני המתוכנן כך שיאפשר מהירות נסיעה גבוהה יחסית. דרכים מהירות מסומנות תמיד בתמרור "דרך

שיטת הניקוד

כיצד שיטת הניקוד עובדת?

שיטת הניקוד היא שיטה לניהול נהגים המורשעים בעבירות תעבורה. השיטה נועדה להרתיע נהגים מלבצע עבירות תעבורה, ולמנוע מהם להוות סיכון

פסילת רישיון נהיגה עקב פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית?

מהי פסילה מנהלית, מי רשאי לבצעה ובגין אלו סיבות? פסילה מנהלית הינה כלי משפטי המאפשר לקצין משטרה לשלול את רישיון

עבירת רמזור אדום והעונשים בגינה

מהי עבירת חצייה ברמזור אדום?

רמזורים הינם אמצעי חשוב להסדרת התנועה בצמתים עירוניים ובין-עירוניים כאחד ומאפשרים לנהגים לדעת מתי מותר להם לנסוע ומתי עליהם לעצור.

אורות ערפל

מתי מותר להדליק פנסי ערפל?

פנסי ערפל הם חלק ממכלול האורות הקיימים ברכב ולצערנו הרבה נהגים שוכחים להשתמש בהם במצבים אליהם הם נועדו. פעמים רבות

נהג חדש מעל גיל 40

נהג חדש מעל גיל 40

אומרים ש"אף פעם לא מאוחר ללמוד". נראה שהאמירה הזו תקפה גם ביחס לנהיגה, אך נראה שבסוגיה של לימודי נהיגה מאוחרים

האם ילד בן 9 יכול לשבת מקדימה

האם ילד בן 9 יכול לשבת מקדימה?

מדובר באחת השאלות השכיחות ביותר בקרב הורים להם ילדים והם נוסעים איתם ברכב. למרות שמדובר בסוגייה שמטרידה הורים רבים, אין

למי מותר לנסוע בשולי הדרך

למי מותר לנסוע בשולי הדרך?

שוליים הם שטח מצדדיו של הכביש שאינם מדרכה (משטח מוגבה מהכביש), אין רוחב מוגדר וקבוע לשולים, הם קיימים בהתאם לרוחב

איך לבדוק אם יש לי דוחות תנועה

איך להירגע לפני טסט?

אין ספק שטסט, הבחינה הרשמית שאחריה תוכלו לקבל רישיון נהיגה, הוא מעמד מלחיץ ומרגש. יש תלמידים החווים חרדות ולחץ לפני

מהו רישיון אפור?

רישיון אפור הוא השם הניתן לרישיון לנהיגה ספורטיבית בכלי רכב המיועדים לתחרויות ולמרוצים. השם מבוסס על הצבע האפור של לוחיות