כל המידע על רישיון לאוטובוס: איך מוציאים, כמה זמן ומה המחיר | אסק רלב"ד

איך מוציאים רישיון נהיגה לאוטובוס?

אחד המקצועות הבטוחים והנוחים ביותר הוא מקצוע הנהיגה, ובפרט נהיגה כחלק ממערך התחבורה הציבורית בישראל. זוהי הסיבה שהרבה מאד אנשים שואלים את עצמם איך מוציאים רישיון נהיגה לאוטובוס, מה הם התנאים לכך וכמה זה עולה. אם זה משהו שמסקרן גם אתכם, על זה בדיוק על זה אנחנו עומדים לדבר עכשיו.

 

תהליך הוצאת רישיון נהיגה לאוטובוס

חשוב לדעת שהתהליך הוא לא מורכב מדי, אבל כן מצריך היכרות עם השלבים השונים בדרך לקבלת הרישיון המיוחל. מייד נעבור על הצעדים העיקריים ונסביר במפורט מהם הדגשים החשובים בכל אחד מהם, אבל קודם לכן צריך לדבר על שני תנאי סף בסיסיים:

 

הגיל להוצאת רישיון נהיגה לאוטובוס

בניגוד לרכב פרטי שעבורו אפשר להוציא רישיון כבר בגיל 17, או כלי תחבורה אחרים שניתן לקבל אליהם רישיון אפילו מוקדם יותר, הגיל המינימלי לקבלת רישיון נהיגה לאוטובוס הוא 21. כלומר מי שרוצה להוציא רישיון מוקדם ככל הניתן צריך להתחיל את התהליך בגיל 20 וחצי לערך.

 

יש לך רישיון בתוקף? תנאי הכרחי

כדי ללמוד נהיגה באוטובוס צריך שכבר יהיה רישיון נהיגה כלשהו. זה יכול להיות רישיון נהיגה מסוג B (רכב פרטי) או רישיון נהיגה מסוג C1 (רכב משא עד 12 טון), ובשני המקרים יש צורך בוותק של 24 חודשים לפחות. כל דרגת רישיון פחותה מאלו (למשל של דו גלגליים) לא מספיקה וצריך להוציא קודם כל רישיון לאחת מאלו.

 

אם אתם מעל גיל 20 וחצי ויש לכם רישיון לרכב פרטי ומעלה במשך שנתיים לפחות, אתם יכולים לגשת לעניינים. בואו נעבור מכאן לשלבים השונים לקבלת רישיון לאוטובוס:

 

הגשת בקשה להוצאת רישיון נהיגה לאוטובוס

בשלב הראשון מגישים את הבקשה בקלות באינטרנט, דרך האתר הממשלתי. הבקשה כוללת הצהרה על המצב הרפואי, הסכמה לוויתור על סודיות רפואית והסכמה לעיון בתיק במרשם הפלילי והתעבורתי של מבקש הבקשה. יש להצטייד בטלפון נייד והתהליך יתנהל עם מסרונים שיתקבלו אליו.

 

בשלב הזה הבקשה עוברת לבחינה. עבירות תנועה (למשל עברה של נהיגה תחת השפעת סמים על סמך בדיקת רוק לנהגים) או עבר פלילי עשויים להביא לדחיית הבקשה. ברגע שהבקשה מאושרת נקבל הוראות להמשך במסרונים לטלפון הנייד.

 

בדיקת ראייה

בדיקת הראייה היא הליך סטנדרטי ופשוט שעושים אצל אופטומטריסטים מוסכמים בכל רחבי הארץ ברשימה שניתן למצוא באתר. מדובר בבדיקת ראייה פשוטה שתכריע אם המועמד כשיר לנהיגה באוטובוס מבחינת יכולות הראייה שלו. התוצאות יעברו באופן אוטומטי דרך האופטומטריסט למשרד הרישוי ואם תרצו תוכלו לבקש ממנו/ה להדפיס את תוצאות הבדיקה עבורכם.

 

בדיקת רופא

לאחר קבלת האישורים הבקשה תעבור לרופא מוסמך מטעם הרישוי לביצוע של מבדקי התאמה ומיון לנהיגה מקצועית. הרופא הוא זה שיקבע את הזימון, יבצע את הבדיקות ויחליט בסופו של דבר אם המבקש או המבקשת כשירים לנהיגה. התהליך כולל בדיקות פיזיולוגיות שונות וכן הערכה פסיכולוגית ובחינת הכישורים המנטליים. לאחר שנקבל את האישור מהרופא המוסמך נוכל לעבור לשלב הפרקטי של לימודי הנהיגה.

 

קורסים עיוני ומעשי

כדי לקבל רישיון נהיגה לאוטובוס צריך לעבור מבחן עיוני ומבחן מעשי של נהיגה באוטובוס (שמיד נדבר עליהם), אך כדי להצליח חייבים קודם כל ללמוד את המקצוע כראוי. ההכשרה העיונית כוללת 150 שעות לימוד ומקיפה את כל מה שצריך לדעת כדי לנהוג באוטובוס. בין היתר מדובר בחוקי תנועה בסיסיים (מתי צריך לאותת, איך עוברים מנתיב לנתיב, כיצד יש להשתלב בתנועה כשיורדים מהשוליים וכדומה), היכרות מעמיקה עם האוטובוס והנהיגה בו (שהיא באופן טבעי מורכבת יותר מנהיגה בכלי רכב קטנים וודאי מסוכנת יותר), היכרות עם תמרורים, חוקים וכללים הקשורים בהסעת נוסעים באופן מסחרי/ציבורי וכן הלאה.

 

תאוריה

מבחן התיאוריה דומה לשאר המבחנים שדורש מבחן הרישוי. 30 שאלות רב בררתיות (אמריקאיות) בנושאים השונים ואסור לצבור מעל מספר טעויות מסוים, בדרך כלל 3-4. השאלות חוזרות על עצמן באופן כזה או אחר ממבחן למבחן מתוך מאגר גדול, וכך ניתן ללמוד ממבחני עבר בצורה יעילה. ניתן לערער על תוצאות המבחן, וגם ניתן לגשת אליו שוב אם לא עוברים.

 

טסט

לאחר מעבר התיאוריה אפשר לעבור למבחן המעשי – הטסט. הטסט הוא בעצם מבחן נהיגה באוטובוס בליווי של בוחן מטעם משרד הרישוי (טסטר) שמורה על כיוון הנסיעה ובוחן את יכולות הנהיגה של הנהג על הכלי. בוחנים נוטים לאתגר את הנהגים השונים ולבחון אותם בשלל סיטואציות. חשוב לעבור הכשרה מעשית מקיפה כדי להצליח ולעבור את המבחן, וזהו בנוסף תנאי הכרחי. גם במקרה הזה ניתן לערער על התוצאות וניתן להיבחן בשנית לאחר כישלון בבחינה.

 

מחיר הוצאת רישיון נהיגה לאוטובוס

המחיר של הוצאת הרישיון משתנה כמובן, אך הטווח עומד לרוב על 10,000-15,000 שקלים. המחיר כולל אגרות למשרד הרישוי – 990 שקלים למכון הרפואי ועוד 400 שקלים לפיקוח על הקורס העיוני. מחירי הלימוד של קורס התיאוריה במכללות המפוקחות ברכבי הארץ עומדים על כ-3,500-5,000 ש״ח. הלימודים המעשיים יעלו בין 6,500 ש״ח ל-9,500 ש״ח, ואלו הם המרכיבים העיקריים של המחיר.

 

כמה זמן לוקח תהליך הוצאת רישיון לאוטובוס?

חשוב להבין כי מדובר בלימודים מעט יותר ארוכים ומורכבים מלימודי נהיגה ברכב פרטי או באופנוע לצורך העניין. הקורסים ארוכים יותר, החומר הלימודי מפורט הרבה יותר והדרישות באופן כללי גבוהות הרבה יותר. אפשר לומר שתלמידים מוכשרים וחרוצים מאד (עם קצת מזל של תהליכים בירוקרטיים זריזים יחסית) יוכלו להשלים את התהליך בתוך שלושה חודשים לכל היותר. אלו שייקחו את הזמן או יתקשו קצת יותר לצלוח את התהליך יעשו זאת לרוב בתוך שנה אחת. הזמן הממוצע והסביר בהחלט לסיום התהליך, החל מרגע הגשת הבקשה ועד לקבלת הרישיון בפועל, הוא חצי שנה.

 

סיכום

אם גם אתם חולמים להיות נהגי אוטובוס במדינת ישראל, זה בהחלט אפשרי ואפילו לא מסובך יותר מדי. זכרו שהצלחה בלימודי נהיגת אוטובוס מתחילה בהיכרות מעמיקה עם חוקי התעבורה, תוך שאיפה לנהיגה מקצועית ובטוחה יותר בכל זמן. כאן באתר אסק רלב״ד תוכלו למצוא תשובות לכל השאלות שלכם, להפוך לנהגים טובים ובטוחים יותר ולעשות שירות גדול לעצמכם ולחברה.

 

רישיון נהיגה לאוטובוס

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך:

8 נקודות לנהג חדש

כמה עולה טסט פנימי?

טסט פנימי הוא המבחן האחרון לפני מבחן הטסט החיצוני, שיקבע אם תקבלו את היתר הנהיגה שלכם בסופו. אפשר להיבחן בטסט

איך לבדוק אם יש לי דוחות תנועה

איך להירגע לפני טסט?

אין ספק שטסט, הבחינה הרשמית שאחריה תוכלו לקבל רישיון נהיגה, הוא מעמד מלחיץ ומרגש. יש תלמידים החווים חרדות ולחץ לפני

הרשמו לעידכונים שלנו

השאירו את הפרטים שלכם כדי להישאר מעודכנים בכל מה שבטוח בדרכים.