איך לבחור ציוד מיגון לרכיבה? | Ask רלב"ד
חיפוש

איך לבחור ציוד מיגון לרכיבה?

ציוד מיגון לרכיבה נועד לשפר את בטיחות הרוכב ולצמצם את חומרת הפגיעה במקרה של תאונה וכולל קסדה הנדרשת על פי חוק וכן ציוד משלים מעיל, מגני ברכיים, כפפות ומגפי ונעלי רכיבה.

רוכב אופנוע לבוש בציוד מיגון

איך לבחור קסדה לרכיבה על אופנוע?

קסדה הינה אמצעי המיגון החשוב ביותר וחובה על פי חוק במדינת ישראל. לבחירת קסדה וחבישה נכונה מספר דגשים מרכזיים:

 1. בטיחות
 • תקן: חובה לרכוש אך ורק מיבואן מוכר ועל פי התקן.כשקונים קסדה יש לוודא שהיא עומדת באחד מתקני הביחות הבאים: (המתעדכנים אחת לתקופה):תקן אירופאי ECE22 , תקן אמריקאי FMVSS 218 ,תקן בריטי S-5361 תקן ישראל ת”י 511, תקן יפני Type C, JIS-T8133 בלבד.
 • תאריך ייצור הקסדה: יש להחליף קסדה לאחר 5 שנים מתאריך השימוש הראשון ואף פחות כשמדובר בשימוש תדיר ויומיומי, או מקסימום 7 שנים מתאריך הייצור. חיוני לאתר את מדבקת תאריך הייצור אשר אפשר מצויות במקומות שונים בתוך הקסדה.
 • מידה: קסדה חייבת להתאים למידות הראש, על מנת שאכן תוכל לספק את ההגנה הנדרשת במקרה של תאונה, ולכן צריכה להיות מהודקת ואף מעט לוחצת בפעמים הראשונות במבנה הלחיים (כי הריפוד הפנימי נוטה להתרחבות לאחר מספר חבישות ראשונות) אך אסור לה להיות לוחצת בקו הקרקפת בדגש על אזור הרקות משום שזה אזור שלא מתרחב. לרוב, התאמת המידה נעשית לפי מדידת היקף הראש (קיימות טבלאות להתאמה) וצורת הראש (שכן לכל ראש צורה אינדיבידואלית משלו). שיטה לבדיקה היא חבישת הקסדה והנהון בעוצמה ובכך לוודא שנשארת מקובעת ואינה מרצדת וזזה ממקומה. לפיכך, מומלץ ביותר לרכוש קסדה רק כאשר אתם יכולים למדוד שאכן מתאימה למידות ראשכם, מבנהו ושדה הראיה האפשרי ממנה תואם את תנוחת הרכיבה על האופנוע שלכם.
 • סוגר הרצועה: סוגר DD נחשב לבטוח ביותר מכיוון שאין בו כל אמצעי מכאני שיכול להוות נקודת כשל.
 • רכיסת הקסדה: אם הקסדה אינה רכוסה היא לא תגן על הראש ואף עלולה להחמיר את מידת הפגיעה גם במצב הקל שבקלים.
 • סוג הקסדה: קסדה סגורה נותנת את המענה הבטיחות הטוב ביותר, קסדה המודולורית טובה פחות ועוד פחות קסדת ¾. עם זאת נהוג לומר שקסדות סגורות בטוחות יותר משום שבנויות כיחידה אחת, ללא צירים. כמו כן, קסדה נפתחת מפתה לרכוב במצב פתוח ובכך הופכת אף לבטוחה פחות מקסדת שלושה רבעים. קסדת חצי אסורה על פי חוק.

 

 1. שימושיות
 • רעש: הקסדה ממסכת רעש המושפע מסגנון הרכיבה, תנוחה, מהירות, מזג אויר ורעשים חיצוניים נוספים. החומרים מהם עשויה הקסדה משפיעים גם הם על מידת הרעש, כחומר הבידוד, המעטפת, חומר המילוי פתחי אוורור ומצבם. ברכיבה בין עירונית מהירה על אופנוע, הקפידו להשתמש באטמי אוזניים טובים על מנת למסך רעש ולהימנע מפגיעה באיכות השמיעה לטווח ארוך.
 • איוורור: בפרט בישראל, פתחי האוורור ואפשרויותיהם משמעותיים מאוד. בדקו את הקסדה ומה משרת ונח לכם יותר.
 • הריפוד הפנימי: בדקו את איכות התפרים והגימורים, איכות החומר הפנימי, היכולת לפרק הריפודים לטובת שטיפה ולהרכיבם בנוחות בחזרה.
 • משקפי ראיה ו/או משקפי שמש: הקפידו למדוד את הקסדה עם משקפים על מנת לוודא שאלו יושבות כראוי ואינם משנים זוית בעקבות לחץ הקסדה.
 • מטרת הרכיבה וצורת הרכיבה: חשוב להתאים את הקסדה למטרת הרכיבה העיקרית. בקסדה לרכיבה ספורטיבית רעש עשוי לפגוע ביכולת הריכוז, ואילו קסדה לרכיבת שטח צריכה להיות מותאמת לנענועים הרבים של הראש.

 

 1. מחיר
 • טווח המחירים הוא רחב ומשתנה בהתאם לאפיונים השונים שתוארו ולמותג. ככלל, מומלץ להשקיע בקסדה המוגדרת כטובה עד טובה מאוד לקסדה המיועדת לשימוש יומיומי ועיקרי של הרוכב.
 • במידה ורוכשים קסדה אונליין, מומלץ לרכוש מאתר מוכר בתחום, עדיף אצל יבואן רשמי או חנות דגל, והכרחי שהקסדה תעמוד בתקני הבטיחות. בנוסף יש לוודא כי ישנה אפשרות החלפה של הקסדה במידה ואינה מתאימה.

איך לבחור מעיל רכיבה?

מעיל רכיבה נועד ולשפר את הסיכוי להפחתת עוצמת הפגיעה בעת תאונה (לספוג זעזועים ולרכך פגיעה) וגם להגן מפני פגעי מזג האוויר. אל תוותרו על מעיל רכיבה!

בעת בחירת מעיל, מומלץ להתייחס קודם כל לאיכות ולצרכי המיגון:

 • מידה: התאמת מידה כך שהמיגונים ישבו במקומם הנדרש ולא יזוזו בעת תאונה וכן תתאפשר תנועתיות באיברים הנדרשים לתמרון האופנוע. מעיל רכיבה אמור ללחוץ מעט על הגוף על אף שפחות נוח, על מנת שבעת תאונה, כל המיגונים אכן יגינו על האיברים ולא יזוזו ממקומם.
 • איכות המיגונים: יש לבחון את רמות המיגון (למשל, קשיח, רך, סופג אנרגיה ועוד) וכמובן על פי תקני בטיחות מוכרים.
 • היקף המיגונים: יש לוודא שהמיגונים כוללים כתפיים, מרפקים, תוספת גב, תוספת צלעות.
 • נראות גבוהה: מומלץ לרכוש מעיל המאופיין בחומרים מחזירי אור (HI-VIZ: High Vizibility) מהרכבים הנוסעים ומתאורת הסביבה, או לחילופין ניתן ללבוש ווסט נוסף של החזר אור.

איזה ציוד רכיבה נוסף מומלץ?

מגני ברכיים

מגני הברכיים נועדו לספק הגנה למפרקי הברכיים, אשר נוטים להיפגעות קשה בעת תאונות, אף בתאונות קלות. מגני ברכיים מחויבים להיות לעמוד בתקן בינלאומי לרמות המוגנות.

כפפות

כפפות מהוות אמצעי מיגון השומר מאוד על כפות הידייםמשום שהן משפרות את האחיזה (גריפים) של הכידון ושומרות מפני שפשופים וכוויות בעת תאונה, לכן חשוב שתהיינה ממוגנות בפרט בכריות כף היד. כמו כן, כפפוץ מגינות על הידיים מפגעי מזג האוויר, בפרט קור. בקיץ מומלץ על כפפות מאווררות ובחורף, כפפות עם שכבה פנימית שאינה נדבקת ליד אם  היא רטובה על מנת להקל את ההורדה והלבישה.

מגפי ונעלי רכיבה

רכיבה עם נעלי או מגפי רכיבה מספקת הגנה לכפות הרגלים ולכן ההגנה צריכה להיות קשיחה בפרט לבהונות (כיפה), לעקב, לקרסול ולשוק. נעלי רכיבה מחויבות לעמוד בתקן בינלאומי לרמות המוגנות, ונדרשות להיות לפחות נעלי ¾ על מנת לספק הגנה מירבית לקרסול.

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך:

אופנוע בערפל

איך רוכבים כשיש ערפל?

אם ידוע מראש על ערפל, ובפרט ערפל כבד, וותרו על הרכיבה. בעת ערפל, שדה הראיה מצטמצם באופן ניכר ולרוב גם