נהג חדש- נהג צעיר - טופס ירוק | ask רלב"ד
חיפוש

נהג חדש

תצוגת רשימה תצוגה מורחבת

תאונות דרכים, ובפרט כאלו שמעורבים בהן נהגים צעירים, הן לרוב תוצאה של מכלול גורמים לרבות גורמים התנהגותיים, גורמי תשתית וגורמי הרכב.

בספרות מושם דגש על מאפיינים פסיכו-חברתיים של נהגים צעירים אשר מייחדים אותם מיתר הנהגים ותורמים לסיכון המוגבר שלהם למעורבות בתאונות:

  1. חוסר ניסיון בנהיגה – נהגים חסרי ניסיון מתקשים לצפות סכנות בדרך ולהתאים את מהירות הנסיעה לשינויים בסביבה. מספר לא מבוטל של מחקרים בחנו כיצד נהגים חדשים סוקרים במבטם את הסביבה לחיפוש אחר סכנות פוטנציאליות והאם דפוס החיפוש שונה מזה של נהגים מנוסים: נהגים חסרי ניסיון נוטים לסרוק את הסביבה באופן צר יותר תוך התמקדות בדרך שמלפנים ולכן מפספסים מצבי סכנה רבים. לעומתם, נהגים מנוסים נוהגים לסרוק את הסביבה בצורה רחבה תוך בחינה תדירה של הנעשה גם בצידי הדרך. נהגים חדשים לא מקשרים בין רמזים מבשרי סכנה בסביבה לבין מצבי סיכון אפשריים. לדוגמא, הולך רגל שעומד על המדרכה מהווה רמז מקדים למצב סיכון. לכן, במקרים רבים הם "מפספסים" ולא מבצעים בזמן את תמרוני ההיגוי או הבלימה הדרושים כדי להימנע מהסכנה. עם רכישת הניסיון, מאגר הידע של הנהג גדל ומסייע לחיפוש חזותי ממוקד ומכוון יותר ומתפתחת רגישות גבוהה יותר לסיכונים פוטנציאלים.
  2. נטייה מוגברת לקחת סיכונים המאפיינת את גיל ההתבגרות – שילוב של חוסר הניסיון לבין מוטיבציה גבוהה של חלק מהצעירים לקחת סיכונים, נטייה המאפיינת את גיל ההתבגרות. השילוב בין התנהגויות סיכון של נהגים צעירים לבין חוסר מודעותם לכך שכישורי הנהיגה טרם הבשילו, הערכת יתר של כישורי הנהיגה שלהם.
  3. מגדר – נהגים גברים, ובמיוחד נהגים צעירים, מעורבים משמעותית יותר בתאונות מאשר נהגות. שיעור המעורבות של נהגים צעירים בשנים האחרונות היה למעלה מפי חמישה מזה של נהגות באותם גילאים. בקרב נהגים בני 25 ומעלה הפער בין גברים לנשים הולך ומצטמצם אך עדיין מורגש ברוב קבוצות הגיל ההבדל בין גברים לנשים במעורבות בתאונות. הדבר מיוחס, בין היתר, להבדלים בעמדות כלפי נהיגה ובסגנון הנהיגה.
  4. השפעות שליליות של נוכחות נוסעים מתבגרים – נהגים צעירים נוטים לנהוג בצורה מסוכנת יותר בנוכחות נוסעים בני גילם. גם מסיבות של לחץ חברתי, החברים מעודדים את הנהג להתנהגות מסוכנת או בעקיפין דרך נורמות חברתיות. בנוסף, התנהגותם של הנוסעים ברכב מהווה מקור להסחת דעת. ביצועי הנהיגה של נהגים חדשים נפגעים יותר מאלו של נהגים מנוסים כשתשומת ליבם נתונה למטלה משנית, כמו התנהגות הנוסעים האחרים ברכב. על מנת להתמודד עם בעייה זו, מדינות רבות וישראל ביניהן, מגבילות בחוק את מספר וגיל הנוסעים שיכולים לנסוע עם נהג צעיר.
  5. השפעות שליליות של אלכוהול על הנהיגה – אלכוהול פוגע בכישורי הנהיגה של נהגים בכל גיל, ובמיוחד באלו של נהגים צעירים וחסרי ניסיון. די בריכוז נמוך של אלכוהול בדם כדי להעלות את הסיכון של נהגים צעירים למעורבות בתאונות בהשוואה למעורבות של נהגים מבוגרים ומנוסים יותר. השילוב של נהיגה תחת השפעת אלכוהול עם גורמי סיכון אחרים כדוגמת מהירות, נהיגת לילה והסעת נוסעים מתבגרים, מגדיל באופן משמעותי את הסיכון למעורבות צעירים בתאונות. מדינות רבות וישראל ביניהן, אוסרות על נהגים צעירים לנהוג בהיותם תחת השפעת אלכוהול, ואפילו בכמות קטנה.
  6. אקלים משפחתי, סגנון הנהיגה של ההורים ומידת מחויבותם לנושא הבטיחות – נהגים צעירים שהוריהם משמשים עבורם מודל לחיקוי, מעודדים את ילדיהם לנהיגה זהירה ומציבים גבולות ברורים לגבי עבירות תנועה, נוטים לנהוג באופן זהיר וסבלני יותר. לעומתם, צעירים שלהוריהם מחוייבות מעטה לנושא הבטיחות (או שנתפסים ע"י ילדיהם ככאלו) ו/או שהוריהם נוטים לנהיגה אגרסיבית ומסוכנת, מעורבים בשכיחות גבוהה יותר באירועי נהיגה מסוכנת.

שיטת הניקוד היא שיטה לניהול נהגים המורשעים בעבירות תעבורה, אשר נועדה להרתעה מביצוע עבירות תנועה ומניעת לקיחת סיכונים

ישנם מספר אמצעים לניטור הנהיגה שיכולים לסייע להורים לעקוב אחר התנהגות הנהיגה שלהם ולקדם הרגלי נהיגה בטוחים.

הטיפים שלנו להירגעות לפני המבחן ולשמירה על קור רוח בזמן הטסט עצמו.

לפי החוק, כל נהג חדש מתחת לגיל 24 נדרש למלווה בחצי השנה הראשונה שלאחר קבלת הרישיון.

הגיל המינימלי להתחלת לימודי נהיגה על רכב פרטי (דרגה B) הוא 16 ו-3 חודשים לתאוריה, ומעבר טסט לא לפני גיל 16 ו-9 חודשים. לסוגי רכבים אחרים יש תנאי גיל שונים, ותוכלו לקרוא את הפירוט העליהם בהמשך המאמר.

נסיעה ללא חגורת בטיחות גוררת קנס כספי ונקודות לפי המפורט בהמשך.

בעקבות ביצוע עברות חמורות במיוחד, נהג חדש עשוי להיענש בכמה סנקציות משמעותיות.

אם ניגשתם למבחן המעשי, קיבלתם תשובה שלילת ואתם מאמינים שחלה טעות – טוב לדעת שיש מה לעשות

טסט פנימי הוא המבחן האחרון לפני מבחן הטסט החיצוני, שיקבע אם תקבלו את היתר הנהיגה שלכם בסופו

אם אתם שוקלים לעשות את זה הצעד הזה בקרוב, זה המדריך המפורט שיעזור לכם להבין איך זה בדיוק עובד

להולכי רגל החוצים מעבר חצייה, להולכי רגל שנמצאים על מדרכה ונראה שבכוונתם לעבור מעבר חציה, וכן גם במקרה בו בנתיב אחר רכב האט או עצר לפני מעבר החציה.

זכות קְדימה היא זכות שעל נוהגים ברכב לתת למשתמשים אחרים בדרך. בתקנות התעבורה מצוינים הכללים המסדירים את עדיפויות הכניסה לדרך כדי למנוע התנגשות.

לא, כי בחובת הליווי נדרשת חתימה ומספר רישיון נהיגה בישראל.

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים זמין עבור הציבור למתן מענה בנושאים שונים כגון: מידע, המלצות, רעיונות או הצעות בנושאי תפקוד המשרד ומדיניותו.
כל פניה שונה במהותה ולכן ניתן להפנות אותה ישירות לממונים על מסירת מידע לציבור באגף המתאים במשרד התחבורה.

בדומה לדגימת נשיפה המעידה על רמת האלכוהול בדם של נהג "שיכור", לאחרונה נכנסה לתקוף דגימה שביכולתה לזהות נהיגה תחת השפעת סם מסוכן. כנסו לפוסט לקריאה מורחבת בנושא ...

מלבד הנהג שכמובן חל עליו איסור לנהוג תחת השפעת אלכוהול, גם ל-"ממונה על הרכב" אסור גם כן להימצא שיכור לצד נהג הרכב. היכנסו לפוסט לקרוא מי נקרא לפי תקנות התעבורה הממונה על הרכב.

חל איסור לנהוג תחת השפעת קנאביס או כל סם מסוכן אחר! כנסו לפוסט וקראו כיצד עישון או צריכת קנביס בדרכים אחרות משפיעות על יכולות הנהיגה שלכם.

מנה של אלכוהול יכולה להיות כוסית או שוט ולעיתים אפילו פחות מכך, כיוון שיש כל כך הרבה מרכיבים בלתי תלויים כמו גיל, משקל וכו' לא ניתן לקבוע במדויק מהי כמות של מנה. לכן אם שותים לא נוהגים, אפילו לא טיפה.

אכיפה בנושא נהיגה תחת השפעת אלכוהול היא מהחמורות ביותר, שוטר רשאי לבצע בדיקת ינשוף גם ללא חשד סביר כי הנבדק נוהג שיכור. לקריאה מורחבת בנושא היכנסו לפוסט.

בדיקת ינשוף היא דגימת אוויר שמטרתה לקבוע אם אדם נוהג "שיכור" לאחר שתיית אלכוהול. כנסו לפוסט לקריאה מורחבת בנושא.

נהיגה בשכרות מסכנת את הנהג, יושבי הרכב ושאר משתמשי הדרך ועלולה להביא לידי תאונה קטלנית. כנסו לפוסט כדי לקרוא בהרחבה על הנושא.

אלכוהול משפיע על מגוון רחב של כישורי נהיגה, בנוסף נהיגה תחת השפעת אלכוהול יכולה לגרור התנהגויות נוספות שיכולות לסכן את הנהג ויושבי הרכב. לקריאה בהרחבה היכנסו לפוסט.

כמובן שתלוי איזה תרופה נלקחה, חשוב לקרוא את העלון לצרכן לפני לקיחת התרופה אם בכוונתך לנהוג. כנסו לכתבה וקראו את הפרטים המלאים בנושא.

יש ארבעה כללים מרכזיים לבדיקה האם התרופה שלקחת מוגדרת כסם מסוכן, כנסו לכתבה המלאה וקראו עוד בנושא.

נהיגה ברכב עם ליקוי גופני שמגביל את התנועה בזמן הנסיעה יכול להיות סכנת חיים והוא אסור! היכנסו לעמוד וקראו את התקנות המלאות בנושא.

בזמן נסיעה ברכב חובה על הנהג לשאת עימו מסמכים מזהים כמו דרכון או ת"ז, בנוסף צריכים להימצא ברכב אבזרים השמשמשים למצבי חירום בנהיגה. הכינסו לעמוד לקריאה בהרחבה על האביזרים והמסמכים הנדרשים.

הצהרת סיום מלווה היא התחייבות חתומה של הנהג החדש והמלווה שלו, על כך שביצע את מלוא שעות הליווי הנדרשות, למידע נוסף אודות הגשת הטופס היכנסו לעמוד התוכן להמשך קריאה.

תהליך הוצאת רישיון כרוך מספר שלבים שונים שיש לבצע, חלקם טכניים ולחלקם מעשיים. היכנסו לכתבה המלאה לקורא על השלבים הנדרשים ועל הדרך לבצע אותם נכון עד להוצאת הרישיון.

הסעת נוסעים ברכב תלויה בגיל וותק הנהג, חשוב לדעת לאיזה קטגוריה אתם משתייכים כדי להסיע את מספר הנוסעים המותר על פי חוק. היכנסו לכתבה כדי לקרוא עוד...

מבחן תיאוריה הוא מבחן עיוני, המורכב מ-30 שאלות בסגנון בחירה מרובה ("מבחן אמריקאי")

לימודי הנהיגה יחלו בגיל 16.5 שנים. בגיל 16 ו-9 חודשים אפשר יהיה לגשת לראשונה למבחן המעשי (טסט)

בהתאם לפקודת התעבורה, שיכור הינו מי שמצוי בגופו ריכוז אלכוהול הגבוה מ-240 מיקרוגרם לליטר אוויר נשוף או מעל 50 מ"ל ב- 100 מ"ל דם

אין להפעיל מסכים שעלולים להסיח את דעתו של הנהג מהנהיגה, למעט מערכת ניווט שאותה יש להפעיל לפני תחילת הנסיעה

מה ההבדל בין נהג צעיר ונהג חדש?

  • נהג חדש הוא כל מי שטרם מלאו שנתיים מרגע קבלת רישיון הנהיגה ללא קשר לגילו.
  • נהג צעיר הוא נהג שיש לו רישיון נהיגה לפחות שנתיים, אבל טרם מלאו לו 24 שנים.
  • נהג חדש צעיר (שילוב של ותק וגיל) הוא נהג שיש לו רישיון  נהיגה פחות משנתיים ועדיין לא מלאו לו 24 שנים.

מהו "חוק נהג חדש"?

החוק מחייב נהג חדש צעיר לנהוג בליווי של מלווה למשך 6 חודשים:
בשלושה חודשים הראשונים מיום קבלת רישיון הנהיגה- חובת ליווי ביום ובלילה. בשלושה חודשים הבאים לאחר מכן – חובת ליווי רק בלילה.
העונש בגין נהיגת נהג חדש בלא מלווה – 8 נקודות
לנהג חדש שטרם מלאו לו 21 שנים אסור להסיע יותר משני נוסעים אלא אם כן יושב לצידו מלווה במושב הקדמי (העונש בגין הסעה של יותר מ- 2 נוסעים הוא 8 נקודות)
על הנהג החדש להדביק שלט "נהג חדש" בשמשה האחורית של הרכב.

מדוע נהג חדש זקוק למלווה?

הנסיעה עם מלווה עוזרת לנהג החדש לצבור ניסיון בנהיגה שלא במסגרת שיעורי הנהיגה, ובכך לחזק את הביטחון העצמי ואת תחושת האחריות על הנהיגה. בנוסף תפקיד המלווה הוא לעזור לנהג החדש להכיר היטב את הרכב ה"חדש" עליו הוא ינהג ולהתרגל אליו. הליווי נועד גם כדי לתרגל ולצבור ידע נוסף בנהיגה שכוללת התמודדות עם משתמשי דרך נוספים וקבלת החלטות תוך כדי הנהיגה. כל זאת כדי להפוך לנהג זהיר ובטיחותי יותר. להרחבה בשאלה כמה זמן צריך מלווה לנהג חדש, לחצו כאן

האם נהג צעיר יכול להיות מלווה לנהג חדש?

לא, כי על מלווה להיות מעל גיל 24 ובעל רישיון בתוקף לפחות 5 שנים.

מה העונש בגין נהיגת נהג צעיר תחת השפעת אלכוהול?

נהג שטרם מלאו לו 24 שנים, שלפי דגימת נשיפה, בגופו מצוי אלכוהול בריכוז העולה על 50מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף, או לפי דגימת דם – בריכוז העולה על 10 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר דם נחשב נוהג תחת השפעת אלכוהול.

העונש בגין נהיגה תחת השפעת אלכוהול הינו הגשת כתב אישום ו  -10 נקודות.