איזה טכנולוגיות להתרעה או להגבלת מהירות נסיעה קיימות? - רלב"ד ask

איזה טכנולוגיות להתרעה או להגבלת מהירות נסיעה קיימות?

שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

קיימים כמה סוגי מערכות ברמות שונות (Speed Assistance System), המתריעות ו/או מגבילות את מהירות הנסיעה:

  • Speed Limit Information– מערכת פסיבית, המתריעה על חריגה מהמהירות. המערכת מזהה את המהירות המותרת באמצעות מערכת הניווט בהסתמך על מפות דיגיטליות, או באמצעות זיהוי תמרורים, ומתריעה לנהג בחיווי קולי/חזותי על חריגה מהמהירות. המערכת לא מגבילה את המהירות בפועל. המערכת פועלת על אותו עיקרון הקיים ביישום WAZE בהפעלת האפשרות להצגת המהירות. בחריגה מהמהירות המותרת, המהירות תוצג בצבע שונה וניתן יהיה לקבל צליל התרעה.

 

  • Manual Speed Assistance–מערכת, המאפשרת לנהג לקבוע בצורה ידנית את הגבלת המהירות של הרכב. בדרך כלל המערכת משולבת במערכת בקרת השיוט ומותקנת על ידי היצרן. הנהג קובע בלחיצת כפתור את המהירות המקסימלית לנהיגה. עם קביעת המהירות, לחיצה על דוושת הגז בהגעה למהירות המוגבלת לא תגרום להגברת המהירות. החיסרון במערכת זו הוא, שקביעת המהירות לא מבחינה בין סוגי דרכים (עירוני/בין-עירוני), ולכן יש לקבוע את המהירות המקסימלית לפי כל קטע דרך. המערכת שולטת רק על דוושת המאיץ ולא על הבלמים, כלומר כשהרכב נוסע בירידה המערכת לא תשמור על ההגבלה – והרכב יאיץ. רוב המערכות מאפשרות לעקוף אותן זמנית במידת הצורך באמצעות לחיצה חזקה על דוושת המאיץ (למשל, כדי לסיים עקיפה בבטחה).

 

  • Intelligent Speed Assistance– מערכת הגבלת מהירות אקטיבית. המערכת מזהה את המהירות המותרת באמצעות מערכת הניווט בהסתמך על מפות דיגיטליות, ו/או באמצעות זיהוי תמרורים. המערכת מציגה לנהג את המהירות המותרת בכל קטע דרך ולא מאפשרת חריגה מהמהירות המותרת. המערכת לא משתמשת בבלמים להאטת המהירות במקרים של חריגה מהמהירות המותרת (למשל, בירידה חדה). המערכת מאפשרת לנטרל אותה במידת הצורך על ידי לחיצה חזקה על דוושת המאיץ (למשל, כדי לסיים עקיפה בבטחה). מערכת זו היא אחת ממערכות החובה שהנציבות האירופית מחייבת להתקין במטרה לשפר את הבטיחות בדרכים החל ממאי 2022 בדגמי רכב חדשים שעדיין לא תוכננו וממאי 2024 בגרסאות חדשות של דגמים הקיימים כיום. מערכת אקטיבית זו מותקנת על ידי יצרן הרכב ולא ניתנת להתקנה לאחר הייבוא.
לוח מכוונים ברכב

הרלב"ד עונה על כל השאלות הכי חשובות שלכם:

האם המידע עזר לך?

לא קיבלת מענה מספיק או שיש לך שאלות נוספות? אנא פנה אלינו ונחזור אליך בהקדם.

עוד שאלות שאולי יעניינו אותך:

ידיים של נערה ממלאת טופס ירוק

איפה יש שאלות תאוריה לדוגמה?

מאגר השאלות והתשובות הרשמי למבחן נהיגה עיוני ממוחשב נמצא באתר משרד התחבורה והבטיחות בדרכים: https://www.gov.il/he/Departments/DynamicCollectors/theoryexamhe_data

כל השאלות על פי נושאים

אייקון אופנוע

אופנועים

איך להימנע ממצבי סיכון? איך לבחור ציוד מיגון לרכיבה? איך רוכבים בתנאי גשם וכשהכביש רטוב? שאלות אלו ונוספות על אופנועים.

אייקון נהגים צעיים

נהגים צעירים

מה אחוז האלכוהול מותר בנהיגה? איפה יש שאלות תאוריה לדוגמה? מי יכול להיות מלווה לנהג חדש?
שאלות אלו ונוספות על נהגים צעירים.

אייקון הולך רגל

הולכי רגל

איך בוחרים מקום בטוח לחצייה? מתי ילד יכול לחצות כביש לבד? איך חוצים כביש? איך בוחרים מסלול בטוח עם הילדים לבית הספר וחזרה?
שאלות אלו ונוספות על הולכי רגל.

speed

מהירות נסיעה

למה נהיגה במהירות מופרזת מסוכנת? מה הקנס על נהיגה במהירות מופרזת? איך אוכפים מהירות? שאלות אלו ונוספות על מהירות נסיעה.

אייקון של רכב ומפתח שבדי

הכרת הרכב

מה זה ESP? מה זה ABS? איך בודקים לחץ אוויר בצמיגים? אילו סוגי אורות קיימים ברכב?
שאלות אלו ונוספות על עולם הרכב.

אייקון מצבי חירום בנהיגה

מצבי חירום בנהיגה

מה עושים כשהולכים הברקסים? מה עושים כשצמיג מתפוצץ תוך כדי נהיגה? מה עושים במקרה של תאונה ללא נפגעים?
שאלות אלו ונוספות על מצבי חירום בנהיגה.

seat-icon

מושבי בטיחות

איך מושיבים ילד במושב הקדמי? מתי צריך לעבור לסלקל? איזה מושב בטיחות מתאים לאיזה גיל? שאלות אלו ונוספות על מושבים וחגורות בטיחות.

אייקון אופניים חשמליים

אופניים חשמליים

איפה מותר לרכוב? מאיזה גיל מותר לרכוב? כיצד בוחרים קסדה נכון? האם צריך רישיון כדי לרכוב? שאלות אלו ונוספות על עולם הרכיבה.